Żegnamy doc. dr Jadwigę Urbaniak (z domu Gaweł)

15 sierpnia 2024 r. odeszła od nas doc. dr Jadwiga Urbaniak, wybitna geolog, biostratygraf i sedymentolog utworów mioceńskich Karpat i Przedgórza, a także niezwykły człowiek.

jadwiga urbaniak

Od ukończenia studiów miejscem Jej pracy był przez 48 lat (1953–2001) Oddział Karpacki Państwowego Instytutu Geologicznego w Krakowie. Miała dwie pasje – rodzinę i geologię.

Urodziła się 7 marca 1930 r. w Czernichowie koło Krakowa. Po szkole średniej rozpoczęła studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 1953 r. uzyskała dyplom magistra na podstawie pracy pt. Stratygrafia keloweju i oxsfordu okolic Podłęża nad Wisłą wykonanej pod kierunkiem prof. M. Książkiewicza.

Pracę w Stacji Karpackiej Instytutu Geologicznego w Krakowie rozpoczęła w 1953 r. Od początku przedmiotem Jej zainteresowań zawodowych stało się rozpoznanie geologiczne i paleontologiczne utworów miocenu w regionie karpackim. Współpracowała przy opracowywaniu głębokich wierceń karpackich, opracowywała mapy geologiczne brzegowej strefy Karpat, a także mapy paleogeograficzne, litologiczne, litofacjalne i biofacjalne.

Prowadzone kompleksowe badania geologiczne miocenu karpackiego koncentrowały się na zagadnieniach występowania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, surowców skalnych i chemicznych. Istotnym efektem Jej pracy są szczegółowe, wielokierunkowe opracowania rdzeni z otworów wiertniczych wykonanych przez Górnictwo Naftowe i Instytut Geologiczny. Opracowała kilka nowych stanowisk z makrofauną mioceńską. W Jej dorobku są pozycje o dużym znaczeniu praktycznym, dotyczące zwłaszcza oznaczenia dużych otwornic.

W 1970 r. na podstawie rozprawy pt. Stratygrafia miocenu Przedgórza Karpat w rejonie Szczepanowice-Bronie-Zgrobice nad Dunajem koło Tarnowa Rada Naukowa PIG nadała Jej stopień doktora nauk przyrodniczych. W pracy tej, w oparciu o wnikliwą analizę geologiczną odsłonięć oraz analizę paleontologiczną własnych zbiorów makrofauny tego obszaru, przedstawiła koncepcję budowy tektonicznej w skomplikowanej strefie sfałdowań miocenu przykarpackiego oraz jego stosunki stratygraficzne, facjalne i paleogeograficzne.

Wyniki swoich prac prezentowała na konferencjach i sympozjach naukowych w Polsce i poza granicami, m.in. na Węgrzech, Słowacji i w Jugosławii. Jest autorką i współautorką licznych prac publikowanych oraz opracowań archiwalnych. Jej dorobek jest bardzo bogaty i stanowi wskazówki dla dalszych badań nad utworami mioceńskimi.

W uznaniu swych zasług została uhonorowana m.in. Srebrną odznaką „Zasłużony dla polskiej geologii” oraz Odznaką „Zasłużony pracownik Instytutu Geologicznego”.

Cześć Jej Pamięci.

Rodzinie i Bliskim wyrazy głębokiego współczucia składają: Dyrekcja, Rada Naukowa i Pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 22 sierpnia 2024 r. o godz. 13.30 na Cmentarzu Batowickim w Krakowie.