30 lat Baszkówki na Ziemi

W sierpniu minęła 30. rocznica uderzenia o Ziemię meteorytu Baszkówka. Stało się to na polu  niedaleko wsi, której wspomniany meteoryt zawdzięcza swoją nazwę (Baszkówka, powiat piaseczyński, woj. mazowieckie). Z tej okazji na początku września z inicjatywy tamtejszej Rady Sołeckiej zorganizowano specjalny piknik.

Wzięli w niej udział mieszkańcy sołectwa oraz zaproszeni goście: poseł Piotr Kandyba, burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz i sołtys Baszkówki Dominika Mańska-Łempicka. O geologicznej wyjątkowości meteorytu opowiedział dr Jan Krawczewski z Muzeum Geologicznego, który przywiózł ze sobą jego replikę, a interesującą opowieścią o meteorytach uraczył uczestników pikniku prof. Szymon Kozłowski z Uniwersytetu Warszawskiego, prezentując dodatkowo część własnej ich kolekcji.

mężczyzna przemawia przed grupą ludzi

 Dr Jan Krawczewski opowiedział zgromadzonym o meteorycie Baszkówka

Baszkówka jest meteorytem kamiennym, tzw. chondrytem zwyczajnym. Spadając, gdy już wszedł w atmosferę Ziemi, przez cały czas nie zmieniał pozycji. Dlatego rozgrzał się w przedniej części i powstały charakterystyczne rozchodzące się promieniście struktury obtopieniowe. Można się przekonać o tym na własne oczy - Baszkówka znajduje się w prezentowanych na stałe zbiorach Muzeum Geologicznego w Warszawie.

brązowy kamień z kosmosu na podstawce

Meteoryt Baszkówka w Muzeum Geologicznym

 Troje ludzi przy gablocie

Od lewej: prof. Szymon Kozłowski (UW), Dominika Mańska-Łempicka (sołtys Baszkówki) i dr Jan Krawczewski (PIG-PIB)

Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Geologicznego i obejrzenia oryginału meteorytu, a także wysłuchania rozmowy z dr. Cezarym Krawczyńskim, który niezwykle interesująco opowiada o Baszkówce, nazywanej „pięknością z kosmosu”.

Wywiad to jeden z odcinków pierwszej serii instytutowego podcastu „Geologia do ucha”. Dostępny jest na platformach: Spotify oraz Youtube.

Tekst: Artur Baranowski
Zdjęcia: Szymon Kozłowski i Robert Bronowicz