W dniach 15-18 września 2024 pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB wzięli udział w Forum Ciepłowników Polskich w Międzyzdrojach. Forum cieszyło się rekordową frekwencją – zgromadziło 830 uczestników z 300 firm i 160 miast.
Forum jest jednym z najważniejszych wydarzeń branży ciepłowniczej w Polsce, organizowanym przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie (IGCP), z którą PIG-PIB podpisał w tym roku porozumienie o współpracy. Umowa zobowiązuje sygnatariuszy do wzajemnego przekazywania wiedzy o sprawach istotnych dla branży oraz o produktach, nowoczesnej myśli technicznej i technologicznej, utrzymywanie i rozwijanie wzajemnych kontaktów.
Podczas XXVIII FCP poruszano kluczowe zagadnienia dotyczące transformacji energetycznej i rozwoju sektora ciepłownictwa w Polsce. Wykłady obejmowały tematy takie, jak polityka energetyczno-klimatyczna Unii Europejskiej, modernizacja systemów ciepłowniczych oraz konieczność wdrażania rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii. Dyskutowano również o perspektywach rozwoju ciepłownictwa i efektywności energetycznej, a także o nowych technologiach w branży, takich jak systemy zarządzania energią czy innowacyjne sposoby magazynowania ciepła i energii.
Państwowy Instytut Geologiczny prowadził stoisko promocyjne na wystawie EXPO XXVIII FCP MDK 2024. Specjaliści z Zakładu Geologii Inżynierskiej i Geotermii Płytkiej oraz Zakładu Kartografii Geologicznej udzielali informacji na temat danych geologicznych udostępnianych przez instytut, które mogą być wykorzystywane przy projektowaniu systemów opartych na geotermii.
Promowano również zadanie pn. „Ocena możliwości magazynowania energii cieplnej w górotworze za pomocą zamkniętych systemów BTES (Borehole Thermal Energy Storage), PTES/TTES (Pit/Tank Thermal Energy Storage) i EF/TG (Energy Foundation/Thermoactive Geostructures) w wybranych lokalizacjach na terenie Polski”, realizowane przez Zakład Geologii Inżynierskiej i Geotermii Płytkiej. Projekt trwa od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2024 r. i jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Zagadnienia związane z dostępem do danych oraz badań na potrzeby budowy magazynów ciepła cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzięki temu nawiązano wiele kontaktów z firmami ciepłowniczymi, które być może zaowocują w przyszłości wspólnymi projektami.
Stoisko promocyjne Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego
Specjaliści z Zakładu Geologii inżynierskiej i Zakładu Kartografii Geologicznej udzielali informacji na temat dostępności danych geologicznych
Więcej informacji o zadaniach państwowej służby geologicznej znajduje się na stronach:
Zachęcamy do korzystania z aplikacji i stron internetowych, na których PIG-PIB udostępnia dane geologiczne:
- https://geolog.pgi.gov.pl/
- https://geologia.pgi.gov.pl/mapy/
- https://baza.pgi.gov.pl/geoportal/uslugi/gis
- https://dm.pgi.gov.pl/
- https://geoportal.pgi.gov.pl/atlasy_gi
Udział pracowników PIG-PIB w XXVIII Forum Ciepłowników Polskich został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach zadań psg pn.: „Współpraca krajowa w zakresie geologii i promocja działań państwowej służby geologicznej w latach 2024 – 2026 (zadanie ciągłe psg).”
Tekst i zdjęcia: Ewa Jagoda