Z przyjemnością informujemy, że Tomasz Bieńko z Zakładu Polityki Surowcowej uzyskał stopień doktora w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki o Ziemi i środowisku decyzją Rady Naukowej Dyscyplin Nauk o Ziemi i Środowisku Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 20 września 2024 roku.
Tytuł rozprawy doktorskiej brzmiał: „Geochemia, mineralogia i znaczenie ekonomiczne głębokich złóż rud miedzi i srebra na monoklinie przedsudeckiej na przykładzie złoża Nowa Sól”. Promotorem pracy był dr hab. Jan Wierchowiec, prof. UW.
Celem rozprawy było zbadanie poziomej i pionowej strefowości geochemicznej serii rudnej złoża Nowa Sól oraz opracowanie mineralogiczne na temat polimetalicznej części tego złoża, wzbogaconej w pierwiastki krytyczne. Dodatkowo w pracy doktorskiej zaproponowano metodykę oceny ekonomicznej złóż rud metali. Praca doktorska oparta została o cykl 3 powiązanych tematycznie publikacji naukowych.
Tomasz Bieńko ukończył studia na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego w 2018 roku i od razu zaczął pracę w przemyśle poszukiwawczym. W latach 2018 – 2021 zajmował się rozpoznawaniem i dokumentowaniem złóż rud miedzi i srebra na monoklinie przedsudeckiej. Następnie pracował w Ministerstwie Klimatu i Środowiska na stanowisku starszego specjalisty ds. dokumentacji geologicznych. W oparciu o te doświadczenia w 2022 roku zdobył uprawnienia geologiczne kategorii II.
W Państwowym Instytucie Geologicznym pracuje od 2022 roku. Zajmuje się poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż surowców krytycznych. Jego głównym zainteresowaniem badawczym są polimetaliczne złoża rud metali. Aktualnie realizuje badania w ramach projektów krajowych (Krajowy Plan Poszukiwań) i międzynarodowych (SEMACRET, poszukiwania surowców krytycznych w Mongolii, GSEU, Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego).
Aktywnie udziela się na polu badawczym – jest autorem kilkunastu publikacji naukowych, głównie o problematyce złożowej.
Dr Tomasz Bieńko podczas pracy w terenie
Gratulujemy świeżo upieczonemu doktorowi i życzymy dalszych sukcesów naukowych!