W dniach 8-9 września 2024 r. w ramach współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym – PIB w dziedzinie geotermii odbyła się wizyta robocza przedstawicieli United States Geological Survey (USGS). Współpraca stanowi część projektu pn. „Renewable Resilience: City-Scale Geothermal Energy Everywhere”, finansowanego przez John Wesley Powell Center for Analysis and Synthesis, które jest jednostką USGS. Celem projektu jest analiza i synteza rozwiązań wykorzystania energii geotermalnej na skalę miejską, wspierających transformację energetyczną miast w kierunku odnawialnych źródeł energii.
Podczas wizyty pracownicy USGS Justin Birdwell, Ryan Cahalan i Jeff Peppin mieli okazję poznać dwie instalacje wykorzystujące niskotemperaturową energię geotermalną, których powstanie było możliwe, między innymi, dzięki zaangażowaniu PIG-PIB. Instytut przyczynił się do ich realizacji poprzez przeprowadzenie badań geologiczno-inżynierskich oraz testów właściwości termicznych podłoża, w tym testów reakcji termicznej.
Pierwszego dnia uczestnicy odwiedzili instalację geotermalną zaprojektowaną przez firmę Euros Energy Sp. z o. o. w Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, w której działa 12 rewersyjnych pomp ciepła o łącznej mocy grzewczej 600 kW. Dzięki zastosowanej technologii muzeum efektywnie wykorzystuje odnawialne źródła energii, zapewniając optymalną efektywność energetyczną oraz zrównoważoną gospodarkę cieplną. Końcowym akcentem było wspólnie zwiedzenie dworku Milusin oraz stałej ekspozycji muzealnej.
W muzeum w Sulejówku – pod czujnym okiem Marszałka
W kolejnym dniu delegacja zapoznała się z „Ciepłownią Przyszłości” w Lidzbarku Warmińskim – pierwszym projektem w Polsce, który integruje różnorodne odnawialne źródła energii z sezonowym magazynowaniem ciepła. Ciepłownia wykorzystuje trójstopniowy system magazynowania energii, który obejmuje trzy typy magazynów: magazyn krótkoterminowy w postaci zbiornika wody (bufora) o pojemności 100 m3, otworowy magazyn ciepła w systemie zamkniętym (BTES) oraz wodny magazyn częściowo zagłębiony w gruncie (PTES). System BTES składa się z 300 sond pionowych, które przechowują ciepło w sezonie letnim, natomiast magazyn PTES, o pojemności 15 000 m³, działa jako główny sezonowy zasobnik ciepła. W połączeniu z instalacjami wykorzystującymi energię słoneczną i powietrzne pompy ciepła, ciepłownia stanowi unikalne rozwiązanie technologiczne w skali kraju, wspierające lokalną transformację energetyczną i zrównoważony rozwój.
W maszynowni „Ciepłowni Przyszłości”. Działanie systemu objaśnia Kamil Kwiatkowski, pracownik firmy Euros Energy Sp. z o. o.
Goście z USGS i pracownicy PIG-PIB na koronie magazynu PTES
Podczas spotkania omówiono także bieżące działania w ramach projektu „City-Scale Geothermal Energy Everywhere”, dotyczące m.in. badań i rozwoju technologii geotermalnych na obszarach miejskich. PIG-PIB reprezentowali: dr Maciej Kłonowski z Oddziału Dolnośląskiego we Wrocławiu oraz Mateusz Żeruń, Ewa Jagoda, Marta Szlasa i Grzegorz Ryżyński z Zakładu Geologii Inżynierskiej.
Tekst i zdjęcia: Maciej R. Kłonowski, Mateusz Żeruń, Ewa Jagoda, Marta Szlasa i Grzegorz Ryżyński
Udział pracowników w PIG-PIB w wydarzeniu został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach zadań psg pn.: „Ocena możliwości magazynowania energii cieplnej w górotworze za pomocą systemów zamkniętych (BTES, PTES/TTES, EF) w wybranych lokalizacjach na terenie Polski.”