28 września 2024 roku w otoczeniu bujnej roślinności Arboretum Wojsławice w Niemczy odbyły się warsztaty dla geoedukatorów. Organizacji wydarzenia podjęli się pracownicy Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB przy wsparciu Uniwersytetu Wrocławskiego i Geoparku Przedgórze Sudeckie.
W sobotni poranek w sali wykładowej Arboretum Wojsławice (filia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego) zgromadzili się przewodnicy górscy, nauczyciele oraz pasjonaci geologii, żeby wziąć udział w zajęciach przygotowanych przez PIG-PIB. Szkolenie rozpoczął Mateusz Szadkowski referatem tłumaczącym zagadnienia związane z funkcjonowaniem i powoływaniem geoparków. Przedstawił również zarys geologii Geoparku Przedgórze Sudeckie, na obszarze którego odbywały się warsztaty. Na zakończenie części wykładowej słuchacze wzięli udział w quizie sprawdzającym świeżo nabytą wiedzę. Uczestnicy z najwyższymi wynikami zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.
Wykład inauguracyjny
Kolejnym punktem programu były warsztaty z makroskopowego rozpoznawania skał, które poprowadzili pracownicy Oddziału Dolnośląskiego: Piotr Bubel, Magdalena Furca oraz Agnieszka Ładocha. Prowadzący skupili się przede wszystkim na skałach, których wychodnie można spotkać na obszarze Geoparku, ale nie zabrakło też miejsca na wiedzę ogólną i przykłady skał spoza omawianego terenu. Uczestnicy wykazywali duże zainteresowanie tematem, chętnie przyglądali się próbkom skał oraz zadawali liczne pytania.
Warsztaty z makroskopowego rozpoznawania skał – skały magmowe
Warsztaty z makroskopowego rozpoznawania skał – skały osadowe
Warsztaty z makroskopowego rozpoznawania skał – skały metamorficzne
Następnie uczestnicy przenieśli się do Georetum. Otwarte w 2017 roku Georetum stworzono wokół dawnego kamieniołomu i gromadzi niemal wszystkie skały z obszaru Geoparku Przedgórze Sudeckie. Podzielona na sekcje tematyczne ścieżka edukacyjna dostarczyła uczestnikom kolejnej porcji wiedzy o skałach i minerałach, a także była polem gry terenowej przygotowanej przez organizatorów.
Po części warsztatowej nastąpiła część terenowa. Uczestnicy przenieśli się do Niemczy, gdzie dokonano oględzin skał, z których zbudowane są mury obronne miasteczka oraz rozwiązywano zagadkę usytuowania grodu. Ostatnim punktem programu była krótka wędrówka wzdłuż doliny Piekielnego Potoku, nazywanej też Tatarską Doliną. Turystycznie miejsce to jest znane z obecności jednego z największych grodzisk na Dolnym Śląsku. W dolinie rosną również liczne chronione rośliny, a wąski, meandrujący potok wije się niczym srebrna wstęga wśród wysokich i stromych skalnych ścian.
Do dyskusji włączył się również przedstawiciel Geoparku Przedgórze Sudeckie Adam Wojtyna
Żywa dyskusja towarzyszyła niemal bez przerwy, a jej przerwanie było trudnym wyzwaniem. Mimo niesprzyjającej aury uczestnicy warsztatów odjeżdżali do domów z szerokimi uśmiechami, a na pożegnanie wyrazili nadzieję na kolejne tego typu wydarzenie.
Tekst: Agnieszka Ładocha
Zdjęcia: Magdalena Furca, Piotr Bubel
Wydarzenie zostało przygotowane i sfinansowane w ramach projektu: 22.9611.2301.00.1 „Ochrona georóżnorodności, geoedukacja i geoturystyka”, ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.