PIG-PIB na na światowym szczycie na rzecz klimatu COP29 w Baku

W dniach 11-22 listopada 2024 r. Baku (Azerbejdżan) odbyło się globalne wydarzenie - Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), tzw. COP29. W spotkaniu wzięło udział 66 778 osób, w tym 33 158 delegatów Stron Konwencji.

Konwencja UNFCCC jest jedną z trzech umów przyjętych na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 r., gdzie uznano, że należy podjąć wspólne działania w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, a tym samym ochronę populacji i środowiska.

Konferencja klimatyczna COP organizowana jest co roku w różnych regionach świata. Wydarzenie stanowi multilateralne forum decydentów klimatycznych dotyczące podjęcia działań na rzecz walki z negatywnymi skutkami zmian klimatu, które skupia prawie wszystkie kraje Ziemi. Globalne problemy związane z klimatem dotyczą kwestii naukowych, mitygacji (łagodzenia skutków), sprawiedliwej transformacji, mechanizmów, adaptacji, strat i szkód, finansów, rozwoju i transferu technologii, budowy potencjału, kwestii społecznych i horyzontalnych, transparencji, globalnego przeglądu.

COP to miejsce, gdzie szuka się wspólnych rozwiązań w rozbieżnych interesach każdej ze Stron Konwencji w duchu uzgodnień porozumienia paryskiego z 2015 r. z planem działań mających ograniczyć globalne ocieplenie, z osiągnięciem zerowej emisji netto do 2050 r.

nowoczesny budynek

Miejsce, gdzie odbyły się obrady COP29 – Baku Olympic Stadium

grupa ludzi obradujących za stołem prezydialnym

Obrady w trakcie COP29

kobieta stojąca przed budynkiem

Przedstawicielka Polski na COP29 Urszula Czarniecka-Januszczyk przed Baku Olympic Stadium, gdzie odbywały się obrady

cztery kobiety pozujące do zdjęcia

Urszula Czarniecka-Januszczyk (druga z prawej) w trakcie konferencji klimatycznej COP29 w Baku

Na szczycie klimatycznym w Baku była obecna polska delegacja na czele z Sekretarzem Stanu Krzysztofem Bolestą, negocjatorami z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, ekspertami KOBIZE, IMGW, KPRM i przedstawicielami z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Finansów.

Podczas konferencji klimatycznej COP29 wystąpienie miał Prezydent RP Andrzej Duda. Tematem jego wystąpienia był polski model transformacji energetycznej opartej na atomie, uwzględniającym jej ludzki wymiar (https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/baku-andrzej-duda-na-konferencji-klimatycznej-cop29,93960). Prezydent zaszczycił też swoją obecnością polską delegację negocjatorów.

grupa osób w trakcie rozmowy

Prezydent RP Andrzej Duda odwiedzający polską delegację podczas COP29

W składzie polskiego zespołu negocjacyjnego od lat znajduje się Urszula Czarniecka-Januszczyk z PIG-PIB, która na COP29 pełniła rolę ekspertki wspierającej delegację rządową RP w zakresie kwestii społecznych w aspekcie zmian klimatu. Nasza ekspertka, jako członek Unii Europejskiej brała udział w spotkaniach grup negocjacyjnych dotyczących aspektów społecznych powiązanych ze zmianami klimatu, jak również w wydarzeniach związanych z edukacja klimatyczną i włączaniem młodzieży w działania proklimatyczne.

COP29 w Baku nazwany został COP-em finansowym, ponieważ w trakcie jego trwania ustalono nowy cel finansowy (NCQG – new collective quantified goal on climate finance). Kwota, którą przeznaczą państwa rozwinięte na wsparcie transformacji klimatycznej krajom rozwijającym się na finansowanie działań klimatycznych ma wynosić co najmniej 300 mld USD rocznie nie później niż od roku 2035. Nowy cel finansowy ma zapewnić globalny postęp, łącząc liderów biznesu, młodzież, naukowców, ludność rdzenną, społeczeństwo stosując jednocześnie sprawdzone technologie, wzmacniając skuteczne działania klimatyczne i budować odporne niskoemisyjne krajowe gospodarki.

Kolejna konferencja klimatyczna ds. zmian klimatu (UNFCCC COP30) odbędzie się w listopadzie 2025 r. w Belem w Brazylii.

Tekst i zdjęcia: Urszula Czarniecka-Januszczyk