Prognoza sytuacji hydrogeologicznej w strefach zasilania i poboru wód podziemnych w grudniu 2024 r.

Państwowa służba geologiczna przedstawiła nową prognozę oddziaływania zmian położenia, zasobów i zagrożenia wód podziemnych na gospodarkę wodną w zlewniach w okresie od 1 do 31 grudnia 2024 r.

Prognoza zmian położenia zwierciadła wód podziemnych

Zgodnie ze scenariuszem B w okresie od 1 grudnia do 31 grudnia 2024 r. według przeprowadzonych analiz zwierciadło płytkich wód podziemnych na znacznym obszarze kraju będzie układać się w strefie powyżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO).

Tym niemniej w województwie mazowieckim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, lubelskim, małopolskim oraz podkarpackim na znacznych obszarach zwierciadło może układać się w strefie poniżej stanu niskiego ostrzegawczego.

Ponadto do sytuacji przekroczenia stanów SNO może dojść również w innych województwach, jednak skala tych zjawisk ograniczona będzie do zdarzeń lokalnych.

W objętym prognozą okresie stosunkowo często na terenie kraju zwierciadło pierwszego poziomu wodonośnego może układać się w strefie stanów SNG-SNO, czyli powyżej wartości ostrzegawczej, a poniżej średniego stanu niskiego z wielolecia. Tego typu sytuacje nie powinny powodować problemów w zaopatrzeniu w wodę.

grafika ilustracyjna

Lokalizacja punktów sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych, dla których wykonano symulacje rozwoju sytuacji hydrogeologicznej

Prognoza zmian zasobów wód podziemnych

Z przeprowadzonych analiz wynika, że w okresie objętym prognozą na przeważającym obszarze kraju stan rezerw zasobów zmiennych kształtować się będzie na bezpiecznym poziomie (wskaźnik Rz większy niż 1).

Jednocześnie prognozuje się, że brak rezerw zasobów w odniesieniu do najniższego obserwowanego w wieloleciu położenia zwierciadła wód podziemnych może wystąpić lokalnie, głównie we wschodniej i południowo-wschodniej części kraju, szczególnie w obrębie województw: mazowieckiego, podkarpackiego, małopolskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i śląskiego.

grafika ilustracyjna

Prognoza poziomu rezerw wód podziemnych na grudzień 2024 r. według scenariusza B w odniesieniu do najniższego zaobserwowanego w wieloleciu położenia zwierciadła wód (NNG)

Prognoza zagrożenia wód podziemnych

w okresie od 1 do 31 grudnia 2024 r. prognozuje się wystąpienie niżówki hydrogeologicznej w skali regionalnej w obrębie województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, małopolskiego oraz w północno-wschodniej części województwa wielkopolskiego, centralno-wschodniej części województwa łódzkiego i północnej części województwa podkarpackiego.

Obniżenie zwierciadła płytkich wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO) może występować także w skali lokalnej na innych niż wymienione powyżej obszarach kraju, w szczególności w obrębie województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

W związku z obecną i prognozowaną sytuacją hydrogeologiczną państwowa służba geologiczna wydaje Ostrzeżenie hydrogeologiczne nr 8/2024, w którym utrzymuje stan zagrożenia hydrogeologicznego w województwach: mazowieckim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, lubelskim oraz w północnej części województwa wielkopolskiego, centralno-wschodniej części województwa łódzkiego oraz północnej części województwa podkarpackiego.

Ponadto wprowadza stan zagrożenia hydrogeologicznego dla województwa małopolskiego.

Czas aktualizacji prognozy będzie dostosowany do wyników bieżącej analizy sytuacji hydrogeologicznej w kraju.

grafika ilustracyjna

Prognoza zagrożeń wód podziemnych - występowanie niżówki hydrogeologicznej w okresie 1-31.12.2024 r. według scenariusza B

Zobacz: Prognoza sytuacji hydrogeologicznej w strefach zasilania i poboru wód podziemnych 1.12.2024 - 31.11.2024

grafika ilustracyjna

Niepewność długookresowej prognozy sytuacji meteorologiczno-hydrologicznej powoduje, że prognozę zmian położenia zwierciadła wody podziemnej przedstawia się w zależności od wielkości zasilania wód podziemnych według dwóch scenariuszy przy założeniu, że:

  • w prognozowanym okresie suma opadów atmosferycznych będzie wyższa od średniej wieloletniej i temperatury powietrza będą sprzyjały infiltracji wód opadowych do warstwy wodonośnej – scenariusz A, korzystny dla gospodarki wodnej,

  • w prognozowanym okresie suma opadów atmosferycznych będzie niższa od średniej wieloletniej i/lub temperatury powietrza nie będą sprzyjały infiltracji wód opadowych do warstwy wodonośnej – scenariusz B, niekorzystny dla gospodarki wodnej.

Prognozę zmian zasobów i zagrożeń wód podziemnych przedstawia się wyłącznie dla scenariusza B.