Współpraca transgraniczna z Niemcami w zakresie wód podziemnych

W dniach 3-4 grudnia 2024 r. w Cottbus odbyła się narada zespołu ekspertów hydrogeologów działającego przy grupie W1 ds. hydrologii i hydrogeologii wód granicznych Polsko – Niemieckiej Komisji ds. Wód Granicznych. Podczas spotkania delegacje obu krajów przedstawiły i omówiły wyniki monitoringu wód podziemnych, który prowadzony jest po obu stronach granicy w ramach dwustronnej umowy o współpracy.

Przedmiotem obrad były obszary przygraniczne będące w zasięgu oddziaływań kopalni węgla brunatnego Turów, Nochten, Reichwalde i Janschwalde. W spotkaniu stronę niemiecką reprezentowali przedstawicie administracji krajów związkowych Saksonii LfULG i Branderburgii LfUBB, przedstawiciele kopalni (LEAG), a stronę polską przedstawiciele IMGW-PIB, PIG-PIB oraz pracownicy kopalni Turów. Państwowy Instytut Geologiczny - PIB uczestniczy w pomiarach w ramach realizacji zadania państwowej służby geologicznej pn. „Monitoring wód podziemnych w strefach granicznych RP na potrzeby realizacji umów i współpracy międzynarodowej”.

narada przy stole

Prace zespołu ekspertów hydrogeologów grupy W1 ds. hydrologii i hydrogeologii wód granicznych Polsko – Niemieckiej Komisji ds. Wód Granicznych

Oprócz omówienia bieżących wyników badań, prowadzono rozmowy na temat stanu technicznego otworów obserwacyjnych i wiarygodności danych pomiarowych, planów dotyczących dalszej eksploatacji węgla brunatnego po obu stronach granicy, jak również planów w zakresie rekultywacji wyłączanych odkrywek.

dwie osoby siedzące za stołem

Zdjęcie 2 Przewodniczący delegacji Niemiec i Polski podczas podpisywania protokołu z narady

Strona niemiecka przedstawiła założenia modelu hydrogeologicznego rejonu kopalni Nochten i Reichwalde oraz zaprezentowała proces rekultywacji odkrywki Cottbus Nort, w miejsce której powstało jezioro Ostsee. Szczegółowo przedstawiono również plany rekultywacji kopalni Janschwalde, którą wyłączono z eksploatacji w roku 2023. Proces jej pełnej rekultywacji wraz z odbudową stosunków wodnych poziomu Q będzie trwał do 2044 r.

zbiornik wypełniony wodą

Zalewanie odkrywki Cottbus Nord

Z kolei przedstawiciele kopalni Turów zaprezentowali plan dalszego funkcjonowania odkrywki oraz koncepcję rekultywacji obszaru górniczego po zakończeniu eksploatacji w 2044 r.

Uczestnicy spotkania podczas wycieczki terenowej

Uczestnicy spotkania podczas wycieczki terenowej

Po podpisaniu protokołu z narady, uczestnicy spotkania udali się na wycieczkę terenową w rejon byłej odkrywki Cottbus Nord, gdzie zapoznali się z dotychczas wykonanymi pracami rekultywacyjnymi oraz systemem przerzutu wody z rzeki Szprewy.

rzeka wpadająca do zbiornika wodnego

Przerzut wody z rzeki Szprewy do odkrywki Cottbus Nord

Tekst: Anna Kuczyńska, Karol Zawistowski, Tomasz Gidziński

grafika ilustracyjna

Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej