Ukazał się najnowszy numer „Przeglądu Geologicznego” i jest już dostępny on-line.
W stałej rubryce „Mente et Malleo Głównego Geologa Kraju" pełniący tę funkcję prof. dr hab. Krzysztof Galos pisze o planowanych zmianach w dokumencie „Polityka Surowcowa Państwa”.
Ponadto w tym wydaniu „Przeglądu Geologicznego” znajdziecie blok artykułów z 4. Polskiego Kongresu Geologicznego. W artykule wstępnym w problematykę kongresu oraz w tematykę sesji referatowych wprowadzają Joanna Rotnicka-Dłużewska, Robert Jagodziński i Witold Szczuciński.
Krystian Wójcik w artykule „Wodór naturalny w Polsce” nakreśla problematykę i plan poszukiwań naturalnego wodoru w Polsce pisząc na wstępie „Wodór naturalny jest coraz częściej zauważany jako (dodatkowe) źródło surowca, jednak o geologicznych aspektach jego powstawania i występowania wiemy jeszcze stosunkowo niewiele.”
Artykuł Pawła Wilkosza „Kawernowe podziemne magazyny gazu w Polsce – teraźniejszość i przyszłość” przynosi analizę obecnego stanu podziemnych magazynów gazu oraz prognozę perspektywicznej roli kawern solnych w ujęciu technicznym, ekonomicznym, środowiskowym i pod względem bezpieczeństwa.
Oprócz tego w bieżącym „Przeglądzie Geologicznym” przeczytacie o:
- permskich skałach zbiornikowych jako składowej systemu naftowego w rejonie Nowego Tomyśla (autorzy: Zbigniew Mikołajewski i Weronika Mikołajewska);
- pułapkach gazowych w dolomitach pierwszego cyklotemu cechsztyńskiego w kopalni rud miedzi Rudna (autorzy: Anna Poszytek, Barbara Rybak-Ostrowska, Paweł Łukaszewski i Michał Sidełko);
- możliwości odbudowy zasobów wodnych w rejonie odkrywek węgla brunatnego Jóźwin IIB i Kazimierz Północ (autorzy: Bogumił Nowak, Jan Przybyłek, Paweł Szadek, Jarosław Rosa);
- poznacie charakterystykę i zintegrowane modele złóż gazu ziemnego Kościan i Brońsko (autorzy: Jacek Dudek, Weronika Mikołajewska, Zbigniew Mikołajewski, Sławomir Ochalik, Marcin Preiss i Piotr Wójcik).
Zachęcamy do lektury najnowszego numeru „Przeglądu Geologicznego”.