Raport sejsmiczny państwowej służby geologicznej za listopad 2024 r.

W oparciu o zdarzenia sejsmiczne zarejestrowane w sieci PSG_Sejs_NET państwowa służba geologiczna opracowała miesięczny raport sejsmologiczny za okres 1-30 listopada 2024 r.

Polska - zdarzenia sejsmiczne zarejestrowane w sieci PSG_Sejs_NET

W listopadzie 2024 r. państwowa służba geologiczna zarejestrowała 112 lokalnych zjawisk sejsmicznych na terenie Polski oraz w strefie przygranicznej. Były to zjawiska o zróżnicowanej magnitudzie od M1.3 do M2.9. Epicentra zjawisk zlokalizowane były w rejonach: Górnośląskiego Zagłębia Węglowego (GZW) oraz Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego (LGOM).

grafika ilustracyjna

Statystyka zjawisk sejsmicznych zarejestrowanych na obszarze Polski oraz w strefie przygranicznej w listopadzie 2024 r. w sieci monitoringu PSG_Sejs_NET

W listopadzie 2024 r. najbardziej aktywnym sejsmicznie był region Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, w którym sejsmometry sieci PSG_Sejs_NET wykryły 97 zjawisk. GZW jest położone w południowej Polsce oraz w rejonie Ostrawa-Karwina w Czechach. Spośród wszystkich zjawisk zidentyfikowanych w tym regionie, 94 miało miejsce na obszarze Polski, a 3 na obszarze Czech.

W regionie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego sejsmometry sieci PSG_Sejs_NET wykryły 14 zjawisk sejsmicznych. Zarejestrowano również jedno zjawisko na terenie Niemiec.

grafika ilustracyjna

Liczebność zweryfikowanych zjawisk sejsmicznych zarejestrowanych w sieci PSG_Sejs_NET w listopadzie 2024 r. w podziale na umowne regiony

grafika ilustracyjna

Lokalizacja wstrząsów sejsmicznych zarejestrowanych w sieci PSG_Sejs_Net na obszarze Polski w okresie od 1 do 30 listopada 2024 r.

grafika ilustracyjna 

Lokalizacja epicentrów zjawisk sejsmicznych zarejestrowanych w sieci PSG_Sejs_NET państwowej służby geologicznej na obszarze GZW w listopadzie 2024 r. (dane i oprac. PSG, podkład mapowy: OSM)

grafika ilustracyjna

Lokalizacja epicentrów zjawisk sejsmicznych zarejestrowanych w sieci PSG_Sejs_NET państwowej służby geologicznej na obszarze LGOM w listopadzie 2024 r. (dane i oprac. PSG, podkład mapowy: OSM)

Aktywność sejsmiczna w skali europejskiej (na podstawie danych EMCS - European-Mediterranean Seismological Centre)

Europejskie, Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) rejestruje, przetwarza i analizuje dane sejsmologiczne z obszaru Europy oraz w skali globalnej z obszaru całej kuli ziemskiej. Sieć detekcji wstrząsów EMSC oparta jest o istniejące, narodowe sieci monitoringu sejsmicznego z ponad 70 krajów. W bazie danych sieci EMSC rejestrowane są również zjawiska sejsmiczne, których epicentra zlokalizowane są również na terytorium Polski.

Na obszarze kontynentu europejskiego i obszarach przyległych w listopadzie 2024 r. w bazie danych EMSC zarejestrowano 3990 zdarzeń sejsmicznych o magnitudzie od M0.1 do M5.7.

grafika ilustracyjna

Statystyka wstrząsów sejsmicznych zarejestrowanych w bazie EMSC na obszarze Europy i obszarach przyległych w listopadzie 2024 r. (oprac. PSG, dane EMSC)

grafika ilustracyjna

Lokalizacja zjawisk sejsmicznych na obszarze Europy i obszarach przyległych w listopadzie 2024 r.

W listopadzie 2024 r. w obszarze europejskim największą aktywnością sejsmiczną wyróżniał się region Grecji.

Aktywność sejsmiczna w skali globalnej

W listopadzie 2024 r. w skali globalnej w bazie danych EMSC zarejestrowano 8946 zjawisk sejsmicznych o magnitudzie od M0.1 do M6.8.

grafika ilustracyjna

Statystyka wstrząsów sejsmicznych zarejestrowanych w bazie EMSC na obszarze kuli ziemskiej w listopadzie 2024 r. (oprac. PSG, dane EMSC)

grafika ilustracyjna

Lokalizacja zjawisk sejsmicznych na świecie w listopadzie 2024 r.

W skali globalnej największą aktywnością sejsmiczną wyróżniał się region Antofagasta w Chile.

Z pełnym raportem o aktywności sejsmicznej w listopadzie 2024 r. można zapoznać się na stronie internetowej Monitoring Geodynamiczny.

Sieć monitoringu aktywności sejsmicznej państwowej służby geologicznej jest stale rozwijana i optymalizowana. W listopadzie 2024 r. w sieci funkcjonowało 46 stacji sejsmicznych, w tym 28 stacji sejsmicznych PSG. Wśród nich jest 26 stacji mobilnych, wykorzystujących sejsmometry krótkookresowe i 2 stacje szerokopasmowe zainstalowane w stałych, terenowych laboratoriach geodynamicznych PSG w miejscowościach Dziwie, gm. Przedecz w powiecie kolskim oraz w Hołownie, gm. Podedwórze w powiecie parczewskim.

Ponadto do sieci obserwacyjnej włączonych zostało 18 sejsmometrów krótkookresowych, stanowiących własność Instytutu Geofizyki PAN. Docelowo monitoring sejsmiczny oparty będzie na 50 punktach obserwacyjnych PSG, przy zachowaniu takiej topologii sieci, która zagwarantuje zdolność detekcji naturalnych zjawisk sejsmicznych oraz zjawisk pochodzenia antropogenicznego na terytorium całego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów podwyższonego ryzyka sejsmicznego.

Sieć monitoringu aktywności sejsmicznej państwowej służby geologicznej jest stale rozwijana i optymalizowana.

stacje sejsmiczne

Mapa lokalizacji stacji sejsmicznych w sieci PSG_Sejs_NET (status aktualności 30/11/2024 r.)

loga ms nfosigw

Raport został opracowany przez zespół wykonawców PIG-PIB z Centrum Geozagrożeń na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w ramach projektu pt. Monitoring geodynamiczny Polski, finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.