20 listopada 2024 r. w siedzibie laboratorium Geolabs Ltd w Watford pod Londynem odbyły się warsztaty dotyczące badań gruntów i skał na potrzeby geotechniczne w ramach działań Brytyjskiego Stowarzyszenia Geotechnicznego (The British Geotechnical Association – BGA). W warsztatach wzięli udział przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB z Zakładu Geologii Inżynierskiej i Geotermii Płytkiej.
Warsztaty zorganizowało laboratorium badawcze Geolabs Ltd, które na co dzień zajmuje się badaniami geotechnicznymi gruntów i skał i posiada akredytację brytyjskiego centrum akredytacji (United Kingdom Accreditation Service – UKAS).Wśród uczestników warsztatów byli przedstawiciele różnych brytyjskich przedsiębiorstw zajmujących się inżynierią geotechniczną, a także przedstawiciele instytucji zagranicznych, w tym pracownicy PIG-PIB z Centrum Badań Gruntów i Skał (CBGS), należącego do Zakładu Geologii Inżynierskiej i Geotermii Płytkiej - Adam Roguski oraz Alicja Grabowska.
Uczestnicy spotkania (źródło: Geolabs Limited | LinkedIn)
Podczas pierwszej części warsztatów omówiono i zaprezentowano podstawowe badania służące do klasyfikacji oraz oznaczenia podstawowych parametrów fizycznych i mechanicznych gruntów i skał. Pokazano mi. in. badania konsystencji, składu granulometrycznego metodą sitową i pipetową, gęstości właściwej piknometrem cieczowym, parametrów termicznych igłą termiczną, edometryczne, jednoosiowego ściskania, w aparacie bezpośredniego ścinania, zagęszczenia, wytrzymałości skał na obciążenie punktowe, wytrzymałości na rozciąganie, przepuszczalności.
Aparatura do badań wytrzymałościowych (źródło: Geolabs Limited | LinkedIn)
W drugiej części omówiono wpływ poboru, transportu i przechowywania próbek na możliwości przeprowadzenia projektowanych badań i jakość otrzymywanych wyników. Dyskutowano także na temat roli badań biegłości i porównań międzynarodowych.
Pokaz w laboratorium (źródło: Geolabs Limited | LinkedIn)
Laboratorium Geolabs Ltd jako organizator tego typu badań zaprezentował roczne podsumowanie z działalności w zakresie badań fizycznych, mechanicznych i termicznych.
W trzeciej części omówiono doświadczenia laboratorium Geolabs Ltd w zakresie zaawansowanych badań mechanicznych, w tym trójosiowych badań cyklicznych, badań trójosiowych z zastosowaniem bender elements, badań w kolumnie rezonansowej oraz badań w dynamicznych aparatach prostego ścinania.
Jedna z prezentacji (źródło: Geolabs Limited | LinkedIn)
Jedna z prezentacji (źródło: Geolabs Limited | LinkedIn)
Udział w warsztatach pozwolił na zapoznanie się uczestników z tradycyjnymi technikami badawczymi do uzyskiwania parametrów fizycznych i mechanicznych gruntów i skał, a także najnowszymi i najbardziej zaawansowanymi badaniami mechanicznymi wykonywanymi na potrzeby m. in. stawiania morskich farm wiatrowych czy budowania na obszarach aktywnych sejsmicznie.
Pokaz w laboratorium (źródło: Geolabs Limited | LinkedIn)
Dodatkowo, przedstawiciele CBGS mieli możliwość zobaczyć strukturę i działanie innego akredytowanego laboratorium działającego w ramach systemu zarządzania zgodnie z normą ISO/IEC 17025:2017.
Laboratorium CBGS również zajmuje się badaniami gruntów i skał na potrzeby geologiczno-inżynierskie. Posiada szeroki zakres badań akredytowanych przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA). Zakres ten jest systematycznie rozszerzany o nowe badania. W ostatnim czasie powiększył się on o badania trójosiowe gruntów oraz badania termiczne gruntów i skał, a także pobieranie próbek. Pracownicy laboratorium poszerzają systematycznie swoje kompetencje i wdrażają nowe badania. Obecnie laboratorium jest na etapie wdrażania niektórych z omawianych na warsztatach zaawansowanych badań trójosiowych.
Ze względu na konieczność zachowania poufności uczestnikom warsztatów nie zezwolono na robienie zdjęć na terenie laboratorium.
Tekst: Alicja Grabowska, Adam Roguski
Zdjęcia: https://www.linkedin.com/posts/geolabs-limited_geolabs-laboratorytesting-proficiencytesting-activity-7267171169441656832-KdTP/?utm_source=share&utm_medium=member_android Geolabs Limited | LinkedIn
Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej