PIG-PIB zaprasza na Targi ENEX 2025

XXVII Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX (Kielce, 18-19 lutego 2025 r.) to doskonała okazja, aby poznać zagadnienia z zakresu energii odnawialnej, energetyki i elektrotechniki. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy jest tradycyjnie już uczestnikiem tego wydarzenia.

PIG-PIB zaprasza na stoisko informacyjne, na którym eksperci opowiedzą o wpływie geologii i hydrogeologii na projektowanie, wykonywanie oraz późniejszą eksploatację gruntowych pomp ciepła (GPC), a także podziemnych magazynów energii cieplnej w górotworze w technologii BTES oraz w warstwach wodonośnych w technologii ATES.

Pokażemy największy w Polsce cyfrowy zbiór danych geologicznych, który udostępniamy bezpłatnie w naszych przeglądarkach GIS pod adresem geologia.pgi.gov.pl oraz geolog.pgi.gov.pl. W szczególności chcielibyśmy zaprezentować Mapy Potencjału Geotermii Niskotemperaturowej, które służą oszacowaniu warunków podłoża gruntowo-skalnego pod kątem jego technicznej przydatności dla montażu GPC, jak również w celu identyfikacji barier i ograniczeń wynikających np. z istniejącej infrastruktury lub przepisów formalno-prawnych.

Na naszym stoisku wyjaśnimy, jak informacja geologiczna może pozytywnie wpłynąć na planowanie instalacji GPC oraz podziemnych magazynów energii cieplnej, a także jaki wpływ na poprawę jakości powietrza może mieć geologia. Do dyspozycji zwiedzających będą specjaliści PIG-PIB, którzy opowiedzą, jak poruszać się w instytutowych przeglądarkach, jak uzyskać potrzebne dane geologiczne oraz odpowiedzą na pytania z zakresu szeroko pojętej geologii i geotermii.

PIG – PIB pełniący funkcję państwowej służby geologicznej, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na zieloną transformację energetyczną w ciepłownictwie realizuje szereg zadań mających na celu wsparcie OZE. Są one związane z ocenę potencjału geotermii niskotemperaturowej, a także oceną potencjału magazynowania energii cieplnej w górotworze oraz w warstwach wodonośnych.

Zapraszamy projektantów, instalatorów GPC oraz magazynów energii, inwestorów, samorządowców oraz wszystkich zainteresowanych pozyskiwaniem ciepła Ziemi oraz magazynowaniem energii w górotworze i w warstwach wodonośnych do odwiedzenia naszego stoiska.

Zapewnimy solidną dawkę praktycznej wiedzy geologicznej.

grafika ilustracyjna