PIG-PIB na Jubileuszu Polskiego Towarzystwa Przyrodników

W dniach 25-26 kwietnia 2025 r. w Krakowie odbyła się jubileuszowa konferencja Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. M. Kopernika, związana ze 150. rocznicą jego utworzenia.

Uczestnicy z całego kraju obradowali w gościnnych progach Instytutu Zoologii i Badań Biometrycznych Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podczas konferencji PIG-PIB reprezentowała dr Izabela Ploch, która wygłosiła referat pt. „Geolog detektywem, czyli od paleontologicznego znaleziska po adaptację do zmian klimatu”. Prelegentka przedstawiła wyniki badań najnowszych znalezisk z okresu permskiego w niecce śródsudeckiej, wskazujące na powiązania między zmianami paleośrodowiska i klimatu a przemianami w świecie zwierząt.

Podczas wystąpień plenarnych można było dowiedzieć się m.in. o początkach życia na Ziemi i wyzwaniach, z jakimi mierzyły się pierwsze organizmy, o pochodzeniu mężczyzn i kobiet w społeczeństwie państwa piastowskiego ustalonych na podstawie badań genetycznych oraz o tym, jak ważną rolę w nauce odgrywa wyobraźnia. Prezentowane tematy były bardzo różnorodne, a wyniki badań prowadzonych w PIG-PIB doskonale wpisywały się w ich zakres.

Konferencja jubileuszowa doskonale ukazała ścisłe powiązania między wszystkimi elementami przyrody. Jak przypomniał w swoim wykładzie prof. Bartosz Brożek, niezbędna w nauce wyobraźnia ułatwia dostrzeżenie wszystkich zależności przyrodniczych.

wystawa w pomieszczeniu

Zwiedzający wystawę 150-lecia PTP im. Kopernika w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ. Dyskusja przy gablocie z numerami czasopisma Kosmos, w którym dawniej publikowano wiele artykułów o geologii

Polskie Towarzystwo Przyrodników im. M. Kopernika istnieje od 1874 roku. Powstało we Lwowie, a za główny cel postawiło sobie "badanie wszechstronne przyrody kraju ojczystego”.

Tekst i zdjęcie: Izabela Ploch