Pod koniec kwietnia 2025 r. w prestiżowym czasopiśmie Earth-Science Reviews ukazał się artykuł będący efektem międzynarodowej i interdyscyplinarnej współpracy badawczej, finansowanej ze środków Narodowego Centrum Nauki. Praca pt. „A review of storms and marine coastal flooding in the Baltic Sea – Insights from instrumental, historical and sedimentary record” przedstawia analizę ponad 7000 lat historii sztormów i powodzi morskich na Bałtyku.
Zespół badawczy kierowany był przez dr Karolinę Leszczyńską z Instytutu Geoekologii i Geoinformacji UAM oraz prof. Karla Statteggera i prof. Witolda Szczucińskiego. W skład zespołu weszli również naukowcy z Uniwersytetów Szczecińskiego, Gdańskiego, Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Instytutu Oceanologii PAN, a także partnerzy z Niemiec, Szwecji, Danii i Estonii.
Współautorem publikacji jest także dr hab. Grzegorz Uścinowicz, pracownik Oddziału Geologii Morza PIG-PIB w Gdańsku, który uczestniczy w pracach badawczych nad zmianami zachodzącymi w strefie brzegowej morza, w tym powodowanymi zjawiskami sztormowymi na wybrzeżach południowego Bałtyku. Jego wkład stanowi ważny element interdyscyplinarnej analizy zagrożeń środowiskowych, istotnych z punktu widzenia zmieniającego się klimatu i ochrony obszarów przybrzeżnych.
Artykuł przedstawia kompleksowe podejście do badań paleoklimatycznych, łącząc dane instrumentalne, źródła historyczne i zapisy geologiczne z sekwencji osadów morskich i przybrzeżnych. Pokazuje m.in., że najcenniejsze informacje o dawnych sztormach pochodzą z terenów miejskich i portowych, gdzie prowadzone są długoterminowe obserwacje i przechowywane historyczne źródła pisane. Z kolei dane z osadów torfowisk i wydm pozwalają prześledzić historię zjawisk ekstremalnych w dłuższym horyzoncie czasowym.
Wyniki badań wskazują, że szczególnie narażone na skutki sztormów – zarówno w przeszłości, jak i w przyszłości – są południowe i południowo-zachodnie wybrzeża Bałtyku. To ważna przesłanka do planowania działań adaptacyjnych w odpowiedzi na zmiany klimatu.
Artykuł dostępny jest w otwartym dostępie pod adresem: Earth-Science Reviews – pełny tekst >>