Najnowszy numer Przeglądu Geologicznego

Ukazał się najnowszy numer Przeglądu Geologicznego (2025/04) i jest już bezpłatnie dostępny online.

W nowym numerze "Przeglądu Geologicznego" polecamy:

Artykuł o wollastonicie z kopalni serpentynitu w Nasławicach koło Sobótki (Dolny Śląsk) autorstwa Wiesława Heflika, Magdaleny Dumańskiej-Słowik i Mirosława Kotowskiego oraz artykuł "Zbiór map i przekrojów geologicznych z kopalni węgla z połowy XIX w. – rejon Wałbrzycha", w którym Katarzyna Jarmołowicz-Szulc pisze, między innymi: Podczas inwentaryzacji starych, niemieckich dokumentów z regionu Wałbrzycha znaleziono zespoły zszytych map z XIX wieku oraz geologiczne przekroje poprzeczne dla poszczególnych poziomów węgla w niektórych szybach wydobywczych. Dokumenty mają charakter geologiczno-górniczy i są ważne dla wydobycia węgla z punktu widzenia historycznego.

W rubryce "Moje hobby" polecamy rozmowę z profesorem Wiesławem Heflikiem, wybitnym mineralogiem, petrologiem, gemmologiem i specjalistą ds. surowców ceramicznych, którą przeprowadził Albin Zdanowski – jego współtowarzysz w pracach na Saharze.

W tym wydaniu „Przeglądu Geologicznego” ukazał się obszerny blok rozszerzonych abstraktów referatów wygłoszonych podczas XII Ogólnopolskiej Konferencji "Badania petrologiczne i mineralogiczne w geologii" (Kielce, 31.03–2.04.2025 r.)

To wydarzenie naukowe jest dwunastym z cyklu konferencji organizowanych od 2001 r. przez pracowników PIG-PIB. Ich celem jest prezentacja znaczenia badań petrologicznych, mineralogicznych i geochemicznych w geologii. Cykliczne spotkania stanowią doskonałe forum do prezentacji wyników badań, dyskusji nad poruszanymi zagadnieniami i wymiany doświadczeń - piszą w artykule wprowadzającym Katarzyna Jarmołowicz-Szulc, Marta Kuberska i Aleksandra Kozłowska.

Szczególnej uwadze polecamy kilka artykułów:

Zapraszamy do lektury artykułów zamieszczonych w tym numerze „Przeglądu Geologicznego” >>.

grafika ilustracyjna

 

Wydanie czasopisma realizowane jest jako zadanie państwowej służby geologicznej i zostało sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

grafika ilustracyjna