Oddział Górnośląski PIG-PIB w Sosnowcu na międzynarodowej konferencji „Europejski węgiel w okresie transformacji”

15 maja 2025 r. w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju, znanym również jako „Carbonarium”, odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „Europejski węgiel w okresie transformacji: Od przemysłowej legendy do najnowocześniejszych badań dla przyszłości”. Wydarzenie poświęcone było przyszłości regionów węglowych w kontekście sprawiedliwej transformacji i zrównoważonego rozwoju. Konferencja zgromadziła decydentów z Komisji Europejskiej, ministrów, parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, sektora wydobywczego, naukowców oraz partnerów projektowych z całej Unii Europejskiej.

Organizatorami wydarzenia były Europejskie Stowarzyszenie Węgla Kamiennego i Brunatnego (EURACOAL) oraz Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA), przy współudziale Międzynarodowego Centrum Doskonałości w zakresie Metanu z Kopalń Węgla (ICE-CMM Poland). Gospodarzem wydarzenia była Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. Konferencja odbyła się w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej, pod patronatem Ministerstwa Przemysłu oraz Komisji Europejskiej.

ludzie siedzący na sali konferencyjnej

Uczestnicy wydarzenia

ludzie siedzący na sali konferencyjnej

W pierwszym rzędzie, druga od lewej Minister Przemysłu, prof. Marzena Czarnecka, trzeci od lewej dr Janusz Jureczka z Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB

Głównym celem konferencji było przedstawienie wpływu projektów wspieranych przez Fundusz Badawczy Węgla i Stali (Research Fund for Coal and Steel - RFCS) na proces sprawiedliwej transformacji europejskich regionów węglowych. Ważnym punktem dyskusji były również wyzwania wynikające z nowego rozporządzenia metanowego UE (2024/1787), które znacząco zmienia podejście do redukcji emisji gazów cieplarnianych w sektorze wydobywczym.

Zebranych uczestników powitał Ryszard Janta, Prezes Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W gronie mówców znaleźli się również:

  • prof. Marzena Czarnecka, Minister Przemysłu,
  • Marc Lemaître, Dyrektor Generalny ds. Badań i Innowacji Komisji Europejskiej,
  • Marc Tachelet, Dyrektor Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA),
  • Leszek Pietraszek, Wicemarszałek Województwa Śląskiego,
  • prof. Alicja Krzemień, Prezes EURACOAL.

kobieta wygłasza prezentację do mikrofonu

Prof. Alicja Krzemień, Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL

Minister Przemysłu, prof. Marzena Czarnecka, w swoim przemówieniu podkreśliła potrzebę odpowiedzialnego przeprowadzenia transformacji w regionie Śląska:

„Transformacja dzieje się tu i teraz – jesteśmy w jej trakcie, ale jednocześnie mamy świadomość, że to proces, który wciąż jest przed nami. Nie uciekamy od tego wyzwania. Wiemy jednak, że musi się ono dokonać w sposób odpowiedzialny – tak, by nie doprowadzić do katastrofalnej sytuacji w regionie. Dlatego zrobimy wszystko, by obecna transformacja była sprawiedliwa, dobrze przygotowana i przede wszystkim – by służyła ludziom” – powiedziała minister podczas konferencji.

kobieta wygłasza prezentację do mikrofonu

Minister Przemysłu prof. Marzena Czarnecka

Szczególnie istotną część konferencji stanowiły panele poświęcone prezentacji projektów finansowanych przez RFCS. Duże zainteresowanie wzbudziły zwłaszcza inicjatywy związane z redukcją emisji metanu, takie jak:

  • Reduction of methane emissions from post mining goafs to minimise their inflow into Ventilation Air Methane (REM),
  • Methane to Hydrogen Conversion for Emission Reduction and Energy Generation (METH2GEN).

W obu tych projektach aktywnie uczestniczy Oddział Górnośląski PIG-PIB w Sosnowcu. Równie ważnym obszarem dyskusji były działania związane z rekultywacją terenów pogórniczych, prezentowane w ramach projektów takich jak GreenJOBS, RECOVERY oraz GI-MINE, które pokazują, jak dawny przemysł ciężki może stać się fundamentem nowej, zielonej gospodarki.

slajd z prezentacji

REM – wspólny projekt GIG-PIB, JSW SA, INiG-PIB, PIG-PIB, UNIOVI (Hiszpania) oraz INSEMEX (Rumunia)

Przedstawiono również priorytety Unii Europejskiej w zakresie wsparcia regionów węglowych oraz plany uruchomienia nowych konkursów RFCS, w tym tzw. Big-Ticket Call na lata 2025–2026, dedykowanych dużym, przełomowym projektom badawczo-rozwojowym.

grupa ludzi pozujących do zdjęcia

Pracownicy Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB uczestniczący w konferencji z prezes EURACOAL prof. Alicją Krzemień

kilku mężczyzn w garniturach pozuje do zdjęcia

Przedstawiciele Prezydium Międzynarodowego Centrum Doskonałości ds. Metanu z Kopalń Węgla (ICE-CMM Poland). Pierwszy z prawej - dr Janusz Jureczka z PIG-PIB

Galeria zdjęć

Tekst: Katarzyna Strzemińska
Zdjęcia: K. Strzemińska, D. Lach JSW SA, A. Wrana, M. Rolka