Lapidarium głazów narzutowych w Kurzętniku – nowa atrakcja turystyczna w woj. warmińsko-mazurskim

otwarcie-mini22 października 2014 r. w miejscowości Kurzętnik na ziemi lubawskiej otwarto ekspozycję kilkutonowych głazów przetransportowanych do Polski przez lądolód z dalekiej Skandynawii.

 

 

 

 

Lapidarium utworzono na terenie Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku. Ekspozycja liczy 23 głazy narzutowe, które ustawiono wzdłuż specjalnie zakomponowanej przed frontem budynku szkolnego żwirowej ścieżki. Skały te odznaczają się bogactwem odmian petrograficznych oraz zróżnicowanymi formami, będącymi śladem długiego transportu w lądolodzie.

 

lapidarium 

Skalna ścieżka w lapidarium

 

Obok licznych rodzajów granitów w kolekcji znajduje się również dioryt, gabro, porfiry i melafiry. Malowniczą teksturą odznaczają się gnejsy i migmatyty. Są też okazy wiśniowych piaskowców kwarcytowych i jasne wapienie krynoidowe. Informacje o rodzaju skał i obszarze macierzystym ich pochodzenia są przedstawione na dwóch tablicach. Wszystkie głazy zostały pozyskane z pól gminy Kurzętnik.

 

Na szczególną uwagę zasługuje grupa trzech granitów. Masa głazów wynosi od 8 do 13,5 tony, wysokość około 1,5 m, a obwód każdego z nich przekracza 7 m. Zostały one nazwane imionami darczyńców: Jan, Kazimierz oraz Adam. Kolekcja ta zyskała status pomnika przyrody „Grupa trzech głazów narzutowych w Kurzętniku”.

 

 

Uroczystość otwarcia lapidarium zgromadziła liczne grono osób zaangażowanych w budowę muzeum skalnego. Uczniowie uświetnili spotkanie występami artystycznymi. Patronat nad uroczystością objęło Kuratorium Oświaty w Olsztynie oraz Oddział Geologii Morza Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

 

otwarcie 

Uroczyste otwarcie lapidarium przez uczennicę Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w asyście pani dyrektor szkoły oraz przedstawicieli władz gminy Kurzętnik, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Szkolenia Nauczycieli w Olsztynie i Oddziału Geologii Morza Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB

 

Kurzętnik jest historyczną miejscowością położoną w urokliwej dolinie Drwęcy, u wrót Warmii i Mazur, przy drodze krajowej nr 15, w bliskim sąsiedztwie Nowego Miasta Lubawskiego. Na jednym ze wzgórz otaczających dolinę rzeki znajdują się ruiny średniowiecznego zamku wzniesionego przez kapitułę zakonu krzyżackiego w Chełmnie.

 

ruiny

Ruiny zamku w Kurzętniku

 

To spod Kurzętnika 11 lipca 1410 r. cofnęły się wojska króla Władysława Jagiełły, aby ominąć pułapki zastawione przez wojska zakonne na brodach przez Drwęcę i obejść nieprzyjaciela od wschodu. Uroki przyrodnicze okolicy można poznawać i podziwiać na edukacyjnej ścieżce ekologicznej „Doliną rzeki Drwęcy”. Nowo otwarte lapidarium wzbogaca ofertę turystyczną Kurzętnika i promuje geologiczne „pamiątki” epoki lodowcowej w sposób godny naśladowania. Polecamy odwiedzenie tej okolicy, naprawdę warto.

 

Tekst: Regina Kramarska

Zdjęcia: Piotr Gostkowski

Więcej na http://www.zskurzetnik.pl/index.php