Rozpoczęto szczelinowanie w odwiercie do usuwania metanu z pokładów węgla w kopalni Mysłowice-Wesoła

image pig pib web

INFORMACJA  PRASOWA

 

Jest szansa, by zmniejszyć zagrożenie metanowe w kopalniach Górnego Śląska. Państwowy Instytut Geologiczny testuje instalację do usuwania metanu z pokładów węgla jeszcze przed rozpoczęciem wydobycia

 

Dzisiaj rozpoczęto kluczowy etap prób – szczelinowanie hydrauliczne otworu odwierconego z powierzchni ziemi do pokładów węgla nasyconego metanem. Technologia jest podobna do używanej przy wydobyciu gazu z łupków.

 

Testy odbywają się w jednej z najbardziej niebezpiecznych kopalni Górnego Śląska: Mysłowice-Wesoła. Tej samej, w której 6 października doszło do tragicznego w skutkach zapłonu metanu. Odległość od miejsca katastrofy do poligonu badawczego wynosi ponad 3 km.

 

Projekt PIG-PIB polega na odwierceniu otworów z powierzchni ziemi do pokładów węgla przesyconych metanem, a następnie na powolnym, samoczynnym usuwaniu gazu. Proces odmetanowania nowego pola wydobywczego będzie trwał kilka lat, ale po jego zakończeniu możliwa będzie znacznie bezpieczniejsza, szybsza i tańsza eksploatacja oczyszczonych pokładów węgla.

 

Gaz wydobywany tą metodą ma identyczny skład jak naturalny gaz ziemny, dlatego może być z powodzeniem przekazywany do sieci krajowej.

         

Projekt nosi nazwę „Przedeksploatacyjne odmetanowanie pokładów węgla otworami powierzchniowymi – ocena zastosowania w warunkach złożowych i górniczych Górnośląskiego Zagłębia Węglowego wraz z odwierceniem otworu badawczego”. Prace rozpoczęto w 2012 roku. Prowadzi je zespół geologów Państwowego Instytutu Geologicznego z Oddziału Górnośląskiego w Sosnowcu, pod kierunkiem Janusza Jureczki. Całość finansuje NFOŚiGW.

 

Do tej pory wykonano otwór Wesoła PIG-1 o głębokości 1000 m oraz połączony z nim otwór kierunkowy Wesoła PIG-2H o długości 1918 m. Otwór poziomy przebiega na odcinku 600 m w pokładzie węgla, który w przyszłości będzie eksploatowany przez kopalnię. W czerwcu br. uzyskano stały dopływ gazu w wysokości 250 m3 na dobę.

 

Szczelinowanie przeprowadzono w celu zwiększenia efektywności wydobycia metanu, który z pokładów węgla uwalnia się bardzo opornie. Szef projektu Janusz Jureczka powiedział, że ma nadzieję na przynajmniej 4-krotne zwiększenie obecnego dopływu.

 

Zabieg tego typu wykonano po raz pierwszy w Polsce.

 

Informacje techniczne

  • Rozpoczęcie – 31.10.2014 r. (przed południem), przewidywany termin zakończenia – 3.11.2014 r.
  • Firma wykonująca – Halliburton, technologia hydroszczelinowania SurgiFrac
  • Zabieg przeprowadzany jest na odcinku horyzontalnym o długości 600 m, w pokładzie węgla 510 na głębokości ok. 940–970 m
  • Przewidywana liczba odcinków do szczelinowania – 8, średnio po ok. 75 m
  • Ciecz szczelinująca – woda z dodatkami utrzymującymi stabilną lepkość oraz dobre właściwości transportowe materiału podsadzkowego; przewidywana ilość cieczy do 8 zabiegów – ok. 1000 m3
  • Materiał podsadzkowy (propant) – piasek kwarcowy; przewidywana ilość do 8 zabiegów – ok. 100 ton

 

Zakładane efekty zabiegu – kilkukrotne zwiększenie wielkości dopływu metanu do odwiertu. Jako satysfakcjonujące przyjmuje się zwiększenie dopływu do ok. 700–1000 m3 na dobę.

 

Wydajność wydobycia metanu z pokładów węgla metodą otworową jest wielokrotnie niższa od wyników uzyskiwanych w klasycznych złożach gazu. Zasoby bilansowe metanu w polskich pokładach węgla szacuje się na 85 mld m3. Odzyskuje się rocznie 275 mln m3 z systemów wentylacyjnych kopalń.

 

Dla porównania zasoby bilansowe gazu w złożach konwencjonalnych wynoszą 134 mld m3. Prognozowane zasoby gazu w łupkach mieszczą się w przedziale 346–768 mld m3.

 

Mirosław Rutkowski

rzecznik prasowy PIG-PIB

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 500 076 985  

ZDJĘCIA DO POBRANIA

Zezwalamy na publikację pod warunkiem podania źródła: Państwowy Instytut Geologiczny

 

fot-1

image  Odwiert Wesoła PIG-2H – fot. 1 (7.94 MB)

 

fot-2

image  Odwiert Wesoła PIG-2H – fot. 2 (5.85 MB)

 

fot-3

image  Odwiert Wesoła PIG-2H – fot. 3 (5.43 MB)

 

fot-4 

image  Odwiert Wesoła PIG-2H – fot. 4 (5.64 MB)

 

fot-5

image  Odwiert Wesoła PIG-2H – fot. 5 (510.89 kB)