Podwójna nagroda dla Geologiczno-turystycznej mapy Mazurskiego Parku Krajobrazowego

maparoku 2Wydana przez PIG-PIB Geologiczno-turystyczna mapa Mazurskiego Parku Krajobrazowego zdobyła tytuł Mapy Roku 2014 i nagrodę publiczności w tegorocznym konkursie Stowarzyszenia Kartografów Polskich.

 

 

 

 

Konkurs „Mapa Roku” organizowany jest corocznie przez Stowarzyszenie Kartografów Polskich. Uroczysty finał XV edycji konkursu, objętej patronatem głównego geodety kraju, nastąpił 16 września 2015 r., podczas odbywającej się w Warszawie XXXVIII Ogólnopolskiej Konferencji Kartograficznej. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: „Mapa turystyczna” i „Inne mapy i atlasy drukowane”.

 

Pierwsze miejsce w kategorii „Inne mapy i atlasy drukowane” zdobyła Geologiczno-turystyczna mapa Mazurskiego Parku Krajobrazowego w skali 1: 60 000, wydana przez PIG-PIB w 2014 r. Dwa równorzędne II miejsca zajęły w tej kategorii opracowania wydane przez Wydawnictwo Kartograficzne Eko-Graf z Wrocławia: Atlas Wrocławia w skali 1:20 000 oraz mapa ścienna Świat - Ukształtowanie powierzchni w skali 1:25 000 000.

 

Dużą przewagą głosów zwyciężyliśmy również w plebiscycie uczestników konferencji, otrzymując Nagrodę Publiczności.

 

Geologiczno-turystyczna mapa Mazurskiego Parku Krajobrazowego została wykonana przez geologów z Państwowego Instytutu Geologicznego: Joannę Rychel, Stanisława Lisickiego i Marcina Morawskiego. Opracowanie składa się z tradycyjnej mapy składanej (wydrukowanej offsetowo, z ilustrowaną częścią opisową na rewersie) oraz interaktywnej mapy na nośniku CD. Do konkursu mapa ta została zgłoszona jako przedstawiciel serii map geologiczno-turystycznych 5 parków krajobrazowych Polski północnej, wydanej przez PIG-PIB w 2014 r.

 

mazurski pk

Mazurski Park Krajobrazowy

Mapa geologiczno-turystyczna w skali 1:60 000

 

Opracowanie: Joanna RYCHEL, Stanisław LISICKI, Marcin MORAWSKI

Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, 2014

ISBN 978-83-7863-195-8

 

Mapa (6.09 MB)

Tekst (1.83 MB)

 

 

Nagrody wręczali główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski i prezes Stowarzyszenia Kartografów Polskich dr hab. Joanna Bac-Bronowicz. Wyróżnienie dla PIG-PIB odebrała w imieniu zespołu autorskiego Katarzyna Jóźwik.

 

maparoku 

Katarzyna Jóźwik odbiera nagrodę dla Państwowego Instytutu Geologicznego: po lewej - prezes Stowarzyszenia Kartografów Polskich dr hab. Joanna Bac-Bronowicz; a po prawej - główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski. Fot. Anna Wardziak, Źródło: GEODETA

 

Zwycięzcy otrzymali plakietkę honorową Stowarzyszenia Kartografów Polskich i prawo umieszczania na mapie informacji o nagrodzie »Mapa Roku 2014« oraz przypisu o nagrodzie publiczności przez okres trzech lat.

 

Wydawane przez PIG-PIB opracowania kartografii geoturystycznej, w tym mapy parków narodowych i krajobrazowych, w dużej mierze obrazują treść Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski 1:50 000 i są świetnym przykładem wykorzystywania i popularyzowania informacji geologicznej pozyskiwanej przez PIG-PIB.

 

Zarówno nagroda główna, jak i nagroda publiczności są wyznacznikiem zainteresowania i zapotrzebowania na wysokiej jakości opracowania kartograficzne o treści edukacyjnej.

 

Tegoroczna, XV edycja konkursu „Mapa Roku 2014” została zorganizowana w Roku Mapy 2015-2016, ogłoszonym przez Międzynarodową Asocjację Kartograficzną.

 

Tekst: Joanna Rychel

Zdjęcie: Anna Wardziak