PIG-PIB i Politechnika Warszawska prowadzą rozmowy o współpracy

mini z mapaJej tematem ma być planowanie przestrzenne oraz rekultywacja i rewitalizacja obszarów zniszczonych działalnością człowieka.

 

 

 

Naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego i Politechniki Warszawskiej planują nawiązać współpracę w dziedzinie planowania zagospodarowania przestrzennego oraz rekultywacji i rewitalizacji obszarów zniszczonych działalnością człowieka. Mamy nadzieję, że w przyszłości współpraca ta zaowocuje wspólnym grantem badawczym.

 

Pierwszy krok już podjęto - w dniu 06.07.2016 r. Katedra Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku Przyrodniczym Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej i Państwowy Instytut Geologiczny zorganizowały wspólnie seminarium nt. Zasoby informacji geologicznej i baza danych o skutkach antropopresji jako ważny element w decyzjach planistycznych. Spotkanie odbyło się w Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnym w Józefosławiu pod Warszawą. Jego celem była wymiana informacji i doświadczeń. Program seminarium przygotowali osobiście zastępca dyrektora PIG-PIB, dyrektor ds. geoinformacji dr Tomasz Nałęcz oraz dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW prof. dr hab. Alina Maciejewska.

 

sala

Uczestnicy spotkania

 

Blok wystąpień otworzyła prezentacja zespołów badawczych PW i PIG-PIB. Po czym głos zabrali eksperci z Katedry Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku Przyrodniczym Wydziału Geodezji i Kartografii PW. Prof. dr hab. Alina Maciejewska omówiła wykorzystanie substancji organicznej węgla brunatnego do rekultywacji obszarów zdegradowanych chemicznie. Magister inż. Agnieszka Turek  przedstawiła problematykę rewitalizacji terenu dawnego składowiska odpadów paleniskowych Elektrociepłowni Żerań w Warszawie, a mgr inż. Andrzej Borkowski zaprezentował zastosowanie modelowania geostatystycznego w badaniach środowiska przyrodniczego.

 

mapa

Mgr inż. Agnieszka Turek przedstawia plan rewitalizacji składowiska odpadów Elektrociepłowni Żerań

 

Państwowy Instytut Geologiczny reprezentowali dyrektor PIG-PIB ds. geoinformacji dr Tomasz Nałęcz, pracownicy Programu Bezpieczna Infrastruktura i Środowisko oraz przedstawiciel państwowej służby hydrogeologicznej - mgr Krzysztof Majer. Dr Tomasz Nałęcz przedstawił strategię integracji zasobów informacji geologicznej jako wsparcie badań środowiskowych. Dr Wojciech Wołkowicz omówił wyniki badań geochemicznych i ich znaczenie dla oceny stanu środowiska. Mgr inż. Grzegorz Ryżyński zwrócił uwagę na znaczenie badań geologiczno-inżynierskich na terenie miast, a mgr Dariusz Choromański wskazał historyczne przykłady zanieczyszczenia powierzchni ziemi. Na koniec mgr inż. Joanna Krasuska zaprezentowała bazę danych o obiektach uciążliwych dla środowiska.

 

Program seminarium doskonale uzupełniła żywiołowa dyskusja, jaka wywiązała się na temat bieżącej sytuacji prawnej w dziedzinie planowania przestrzennego i rewitalizacji. Po niej podjęto rozmowy o planowanej współpracy naukowej oraz dalszej wymianie wiedzy i informacji. Jednym ze zgłoszonych pomysłów jest np. zaangażowanie studentów PW do uczestniczenia w stażach i praktykach w PIG-PIB.

 

Tekst: Marta Chada i Krzysztof Majer

Zdjęcia: Andrzej Borkowski