Geologiczno-filmowe Oskary rozdane

„Miedź albo nie mieć” – film według scenariusza braci Woronin triumfował na tegorocznym konkursie geologiczno-filmowym „Młodzi o surowcach mineralnych”. 2 czerwca w warszawskiej Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się premiera filmu. Konkurs na scenariusz o tematyce geologicznej zorganizowany został przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Fundacją Instytut Innowacji.

Film powstał na podstawie „Konsoli za śmieci", autorstwa Roberta i Wiktora Woronin z Zespołu Szkół im. Cz. Miłosza w Siemianicach. Zwycięski scenariusz został jednogłośnie wybrany spośród szesnastu prac, które znalazły się w finale konkursu: „Przyjaźń, miłość i sól kamienna”, „Żona Losta”, „Estera, najjaśniejsza z gwiazd”, „Tajemniczy artysta”, „Powrót do przeszłości”, „Nie wierz legendom’, „Konsola za śmieci”, „Halit”, „Neseser z planety Ziemia”, „Diamentowa Porażka”, „Węgiel brunatny”, „Bajka o smakach”, „Nowa właściwość soli”, „Alicja w krainie węgla” oraz „Brunatny cudotwórca”. Konkurencja była ogromna. W tym roku zgłoszono aż 173 prace, przygotowane przez 247 uczniów.

filmowe oskary 1

Premiera odbyła się w Kinotece w PKiN podczas festiwalu Kino w trampkach

Konkurs polega na opracowaniu historii na scenariusz filmowy na temat jednego z wybranych surowców: węgla brunatnego, miedzi, soli kamiennej. W turnieju zgodnie z regulaminem biorą udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także podopieczni ośrodków kultury oraz innych placówek oświatowo-wychowawczych z całej Polski. Uczestnicy mogli zgłaszać prace konkursowe indywidualnie lub w grupach dwuosobowych. Młodzi twórcy mieli wolność wyboru gatunku filmowego – mógł to być zarówno film dokumentalny, obyczajowy jak i komedia, kryminał lub science-fiction. Więcej nt. konkursu można przeczytać tutaj: http://www.pgi.gov.pl/aktualnosci/display/9854-lip-dub-w-muzeum-geologicznym.html Podczas uroczystej gali w Kinotece wyróżniono także scenariusze "Przyjaźń, miłość i sól kamienna" Katarzyny Mańskiej i Agnieszki Wiśniewskiej z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Stężycy, "Alicję w krainie węgla" Wiktorii Feret i Alicji Pawelec z Zespołu Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie oraz "Nie wierz legendom" Grzegorza Gogolewskiego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Zamościu. Specjalne wyróżnienie za aktywność oraz opiekę merytoryczną nad największą liczbą uczniów, którzy znaleźli się w finale konkursu, otrzymał Tomasz Banaszkiewicz z Zespołu Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie.

filmowe oskary 2

 Robert i Wiktor Woronin, autorzy zwycięskiego scenariusza

Premiera odbyła się podczas Festiwalu Filmowego dla Dzieci i Młodzieży Kino w trampkach. Wśród gości, poza uczestnikami konkursu i ich bliskimi, znaleźli się przedstawiciele PIG-PIB, przedstawiciele Fundacji Instytut Innowacji oraz uczestnicy festiwalu Kino w trampkach. Wręczone zostały dyplomy i nagrody zwycięzcom, którzy podzielili się wyrażeniami z planu filmowego.

filmowe oskary 3

Laureaci, bracia Woronin i Grzegorz Gogolewski, w rozmowie z Zofią Czernicką opowiadają o swojej pracy przy filmie i scenariuszach 

Konkurs geologiczno-filmowy "Młodzi o surowcach mineralnych" został zorganizowany i prowadzony przez pracowników Programu Edukacja Geologiczna PIG-PIB, przy współpracy Fundacji Instytut Innowacji w ramach zadania „Działania edukacyjne skierowane do dzieci, młodzieży i studentów na temat surowców mineralnych o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej”. Stanowi on jeden z etapów projektu „Działalność informacyjna państwowej służby geologicznej w zakresie udostępniania danych nt. występowania i dostępności surowców mineralnych o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej i bezpieczeństwa energetycznego Polski”. Projekt jest realizowany przez Państwowy Instytut Geologiczny – PIB ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tekst: Maja Kowalska

Zdjęcia: Marta Hodbod