22 kwietnia - ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

dzien_ziemiPaństwowy Instytut Geologiczny, który od ponad 90 lat bada procesy zachodzące na Ziemi oraz dba o jej środowisko naturalne i zasoby, co roku aktywnie włącza się w obchody Światowego Dnia Ziemi. Z tej okazji zapraszamy do przeczytania nowych artykułów popularnonaukowych w Kopalni Wiedzy oraz  do odwiedzenia 8 maja stoiska PIG na festynie na Polach Mokotowskich w Warszawie.

 

Państwowy Instytut Geologiczny od wielu lat aktywnie włącza się w organizację obchodów Dnia Ziemi. Co roku przedstawiamy geologię naszego kraju – pokazujemy krajobrazy Polski w różnych epokach geologicznych, wymarłe zwierzęta i rośliny. Udzielamy fachowych informacji o ochronie środowiska. Pokazujemy, gdzie i w jaki sposób zdobyć więcej wiadomości o naszej planecie. Pracownikom naszego Instytutu, zajmującym się poznawaniem procesów geologicznych i ochroną środowiska, zależy na edukacji społeczeństwa i promocji nauk o Ziemi. Stoimy na stanowisku, że podstawowa zasada w geologii „teraźniejszość jest kluczem do przeszłości” działa również w drugą stronę – jeśli nie poznamy procesów, które przez miliony lat kształtowały naszą planetę, nie zrozumiemy współczesnych, często katastrofalnych, zjawisk przyrodniczych. 

W tym roku z okazji świętowania Międzynarodowego Roku Lasów obchody Światowego Dnia Ziemi będą skupione na tematyce leśnej. Hasło „Las blisko nas” będzie przewodzić głównym obchodom Dnia Ziemi, które w Warszawie odbędą się 8 maja na terenie Pól Mokotowskich. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska Państwowego Instytutu Geologicznego.  W tym roku zostanie przygotowana m.in. ekspozycja ukazująca „Co nam dał kenozoiczny las".

Wszystkich zainteresowanych naukami o Ziemi zachęcamy do odwiedzenia „Kopalni wiedzy”.
Z okazji tegorocznego Dnia Ziemi przygotowaliśmy nowe artykuły popularnonaukowe:


Pierwsze obchody Światowego Dnia Ziemi odbyły się w 1970 r. w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy przedstawicieli ugrupowań ekologicznych. Idea obchodów była prosta: edukacja ekologiczna poprzez zabawę. Pomysł spotkał się z ogromnym zainteresowaniem zarówno ludzi młodych, jak i administracji państwowej. W paradach i festynach organizowanych na terenie całego kraju wzięło udział przeszło 20 milionów Amerykanów. Od lat 90. XX w. Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest w 140 krajach na całym świecie i co roku bierze w nim udział ok. 200 milionów osób.

W Polsce Dzień Ziemi odbywa się od 1990 r. Rokrocznie obchodom towarzyszą liczne festyny, happeningi, spotkania polityków, naukowców i działaczy ekologicznych. Stowarzyszenia ekologiczne wraz z władzami lokalnymi przekonują, że warto dbać o środowisko nawet na małą skalę. Zachęcają do segregacji odpadów, oszczędzania wody czy niezaśmiecania środowiska naturalnego i przestrzeni miejskiej. Zadaniem instytucji naukowych jest promocja nauk o przyrodzie ożywionej i nieożywionej, gdyż tylko wiedza rodzi zrozumienie i troskę o wspólne dobro, jakim jest nasza planeta.