MAGNETOMETRIA

Magnetometria jest całkowicie nieinwazyjną, powierzchniową metodą geofizyczną, w której przedmiotem pomiaru jest natężenie ziemskiego pola magnetycznego. Zmiany jego wartości świadczą o zmianie właściwości magnetycznych mierzonego ośrodka. Dzięki temu może być stosowana zarówno w zagadnieniach regionalnych (rozpoznawanie struktur magmowych), jak i bardziej lokalnych, a nawet inżynierskich (badanie przebiegu rurociągów, odnajdowanie niewybuchów). Stosowana jest również w zagadnieniach archeologicznych, do mapowania pogrzebanych zabudowań czy palenisk.

POLSKIE DANE MAGNETYCZNE

Obszar Polski pokryty jest półszczegółowym, naziemnym zdjęciem anomalii całkowitego natężenia ziemskiego pola magnetycznego ΔT, o zagęszczeniu punktów pomiarowych w granicach 2–6 pkt/km2. Jakość tego zdjęcia dorównuje najlepszym standardom europejskim. Baza danych pomiarowych zawiera około 1 miliona rekordów. Znakomitym uzupełnieniem zdjęcia półszczegółowego są liczne zdjęcia szczegółowe zarówno całkowitego natężenia jak i jego pionowej składowej ΔZ.

Wszystkie dane magnetyczne zostały zamieszczone w Centralnej Bazie Danych Geologicznych. Można je wykorzystywać m.in.: NW  i NE Polsce wraz z danymi grawimetrycznymi do szczegółowej analizy budowy podłoża prekambryjskiego. Zagęszczenie pomiarów w tym rejonie umożliwia opracowanie map strukturalnych w skali 1: 100 000.

W obszarze sudeckim i śląsko-krakowskim w pracach związanych z poszukiwaniem złóż surowców mineralnych oraz do kartowania skał wulkanicznych i głębinowych o podwyższonym namagnesowaniu.Na obszarze Niżu Polskiego do śledzenia struktur w pokrywie osadowej (w tym ewentualnie perspektywicznych pod kątem poszukiwania węglowodorów). Pracownia Metod Geofizycznych oferuje wykonywanie zarówno nowych zdjęć magnetycznych, jak i różnego rodzaju zestawień zgromadzonych w Centralnej Bazie Danych Geologicznych.

OFERTA

  • Wykonywanie pomiarów magnetycznych
  • Sporządzanie map podstawowych i transformowanych
    • z wykorzystaniem metod klasycznych (anomalie lokalne, pochodne poziome i pionowe, redukcja do bieguna itp.)
    • z wykorzystaniem niekonwencjonalnych metod wizualizacji opracowanych w PIG
  • Interpretacja danych, w tym modelowania magnetyczne i grawimetryczno-magnetyczne

 

APARATURA I OPROGRAMOWANIE

  • Magnetometr ENVIMAG firmy Scintrex w opcji ENVI GRAD/MAG –- zestaw do polowego pomiaru natężenia oraz gradientu pionowego natężenia pola magnetycznego Ziemi
  • Magnetometr ENVIMAG firmy Scintrex w opcji ENVI MAG/VLF – zestaw do polowego pomiaru natężenia pola magnetycznego Ziemi oraz do pomiarów VLF

Do przetwarzania i interpretacji danych wykorzystujemy:

  • Oprogramowanie OasisMontaj firmy Geosoft, służący do przetwarzania, interpretacji jakościowej i modelowania danych grawimetrycznych i magnetycznych
  • GeoModeller3D - wykonywanie trójwymiarowych modeli geologiczno-geofizycznych (gęstościowo-magnetycznych)

KONTAKT

mgr Marcin Szuflicki
Kierownik Zakładu Geologii Złożowej i Gospodarczej 
tel. 22 459 2444
tel. kom. 785 500 902
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekretariat Zakładu Geologii Złożowej i Gospodarczej
tel. 22 459 2105