Współpraca Centrum badawczego KGHM Cuprum i Wrocławskiego Centrum Badań EIT +

Centrum Badawczo-Rozwojowe KGHM Cuprum oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+ podpisały porozumienie o współpracy.

Jak informuje portal wnp.pl, Centrum Badawczo-Rozwojowe KGHM Cuprum oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+ będą wspólnie realizować projekty badawcze m.in. z zakresu mineralogii i geologii. W ramach współpracy oba ośrodki będą także zabiegać o  środki publiczne na realizację takich projektów. W pracach brać udział będzie ponad 200 naukowców i 32 laboratoria z obu jednostek.

"To umożliwi wypracowanie nowych rozwiązań korzystnych dla nauki i przemysłu. Liczę, że jej efekty pozwolą wzmocnić pozycję KGHM wśród światowych liderów przemysłu wydobywczego, jak również będą korzystne dla gospodarki i jej zrównoważonego rozwoju" - powiedział Prezes KGHM Polska Miedź S.A. Radosław Domagalski-Łabędzki.

"Ta współpraca doskonale wpisuje się w strategię KGHM na lata 2017-2021, w której działalność innowacyjna stanowi jeden z jej filarów" - wskazał z kolei prezes KGHM Cuprum Piotr Dytko. 

"Znacząco poszerza ono ofertę specjalistycznych usług laboratoryjnych na Dolnym Śląsku dla wszystkich naszych kontrahentów, szczególnie w zakresie analiz mineralogicznych z wykorzystaniem zaawansowanych technik analitycznych" - powiedział wiceprezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ Mateusz Wilczyński.

KGHM CUPRUM sp. z o.o. – Centrum Badawczo-Rozwojowe kontynuuje działalność Zakładów Badawczych i Projektowych Miedzi „Cuprum” powołanych w 1967 r., jako jeden z zakładów Kombinatu Górniczo–Hutniczego Miedzi w Lubinie. Jej celem jest zapewnienie obsługi badawczej i projektowej lubińsko-głogowskiego zagłębia miedziowego. Działalność CUPRUM obejmuje szereg dziedzin: geologię, hydrogeologię, geofizyke, górnictwo, geoinżynierię, geodezję, wentylację, automatyzację, elektryfikację, mechanizację kopalń, wzbogacanie rudy, składowanie odpadów poflotacyjnych, ochronę środowiska i obiektów dziedzictwa górniczego. Prace uwzględniają wszystkie fazy działalności badawczo-rozwojowej: od badań naukowych, poprzez projekt, ocenę jego oddziaływania na środowisko, analizę wykonalności, po nadzór nad jego realizacją.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ jest spółka powstałą w 2007 r., która wspiera rozwój gospodarki opartej na wiedzy na Dolnym Śląsku, poprzez działanie w każdym z trzech jej głównych elementów: nauce, innowacji i edukacji. Udziałowcami spółki jest pięć wrocławskich uczelni - Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Ekonomiczny. W kwietniu 2017 r. Skarb Państwa nieodpłatnie przejął wszystkie udziały w tej spółce.

źródło: wnp.pl, www.eitplus.pl