Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez soli. Jako przyprawa do potraw czy środek konserwujący żywność towarzyszy nam niemal codziennie i jest jednym z najpospolitszych produktów. Jednak kiedyś sól odgrywała bardzo ważną rolę w kształtowaniu cywilizacji.

Sól kamienna oprócz zastosowania w przemyśle spożywczym wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle chemicznym do produkcji chloru, sody kaustycznej (wodorotlenek sodu) i sody kalcynowanej (węglan sodu), a także kwasu solnego, chlorków i innych związków chemicznych.

Zużycie soli kamiennej w Polsce na przestrzeni lat 1990–2013 wahało się od 2,9 do 4,4 mln ton. Średnie zużycie z ostatnich 5 lat wynosi ok. 4 mln ton.

Sól kamienna występująca w Polsce należy głównie do dwóch formacji solnych, które tworzyły się w późnym permie (cechsztynie) w okresie ok. 257-252 mln lat temu oraz w neogenie (miocenie) ok. 13 mln lat temu.

Nie mamy możliwości ograniczenia wydobycia węgla, bo po prostu go potrzebujemy i będziemy potrzebować, alternatywą jest import.

Ruszył cykl regionalnych konferencji konsultacyjnych poświęconych projektowi Polityki Surowcowej Państwa (PSP).

Projekt Polityki Surowcowej Państwa (PSP) to dokument przygotowany pod kierunkiem prof. Mariusza Oriona Jędryska, Głównego Geologa Kraju.

Strategia surowcowa Polski i zmiany w prawie geologicznym i górniczym to tematy debat podczas III Forum Przemysłu w Karpaczu.

Czy wiecie, że... - ciekawostki o węglu kamiennym