Rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu Polityki Surowcowej Państwa

Projekt Polityki Surowcowej Państwa (PSP) został skierowany do kolejnego etapu konsultacji.

Konsultacje PSP potrwają około roku. Później projektem zajmie się Rada Ministrów. Pierwsze konsultacje ruszają w środę 15 listopada 2017 roku w Ministerstwie Środowiska. To początek 12-miesięcznego cyklu spotkań, które odbędą się w największych miastach Polski.

PSP to dokument przygotowany przez Międzyresortowy Zespół ds. Polityki Surowcowej Państwa. Projekt ocenia krajowe zapotrzebowanie na surowce, proponuje sposoby gospodarowania ich udokumentowanymi zasobami i pozyskiwania nowych. Prezentuje zasady prowadzenia polityki surowcowej. Wejście w życie projektu PSP ma znacząco wpłynąć m.in. na rozwój technologii, stworzenie ułatwień gospodarczych i podatkowych dla przedsiębiorców. Jego celem jest racjonalne gospodarowanie zasobami, ale też upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy o surowcach i geologii.

psp 1

Wiceminister Mariusz Orion Jędrysek prezentuje założenia Polityki Surowcowej Państwa

Główne założenia PSP przedstawił w poniedziałek 13 listopada główny geolog kraju i zarazem przewodniczący międzyresortowego zespołu prof. Jędrysek. – Na przyjęcie tego dokumentu mamy jeszcze dwa lata, ale jestem przekonany, że wejdzie w życie już na początku 2019 r. – zapowiedział wiceminister.  Podkreślił, że na większości obszaru naszego kraju występują udokumentowane złoża surowców. – Żadne Państwo w Europie nie może pochwalić się takimi zasobami surowcowymi jak Polska – oświadczył.

Jednym z pierwszych przedsięwzięć wykonawczych w ramach strategii surowcowej jest „Program Rozpoznania Geologicznego Oceanów”, czyli PRoGeO. Został on opracowany w Ministerstwie Środowiska i zatwierdzony przez rząd w sierpniu tego roku. Zakłada wydobycie rud metali z bogatych złóż znajdujących się na dnie oceanicznym. Polska jako jeden z siedmiu krajów na świecie zyskała prawo do działki na dnie Atlantyku. – Sądzę, że w ciągu 10 lat będzie możliwe rozpoczęcie eksploatacji znajdujących się tam złóż, m.in. siarczków miedzi czy pierwiastków ziem rzadkich. Pierwszy rejs rozpoznawczy odbędzie się już w przyszłym roku – zapowiedział wiceminister środowiska.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Rudnicki