Zapotrzebowanie i zastosowanie miedzi

Zapotrzebowanie na miedź jest ściśle związane z rozwojem światowej gospodarki, ze względu na jej szerokie zastosowanie w przemyśle.

Od początku XX wieku popyt na miedź stale rośnie. Szacuje się, że w 2030 r. poziom zapotrzebowania na miedź będzie dwukrotnie wyższy od obecnego. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na stale rosnący popyt na ten surowiec jest postęp prac badawczych oraz rozwój innowacji technologicznych.

Nowe, perspektywiczne zastosowanie surowca wpływa na wzrost zapotrzebowania.Trwają prace nad stworzeniem nowego kompozytu – połączenia miedzi z grafenem (alotropową odmianą węgla). Po dodaniu grafenu do miedzi otrzymuje się materiał o wyższej przewodności elektrycznej. Połączenie to może znaleźć zastosowanie w przemyśle energetycznym, elektronicznym i maszynowym.

Polska jest jednym z głównych producentów miedzi elektrolitycznej. Od 2011 r. KGHM Polska Miedź jest największym producentem srebra na świecie.

Miedź i srebro nie są jedynymi produktami otrzymywanymi w procesie przerobu rudy. Z krajowych rud miedzi odzyskiwane są również: złoto, nikiel, ołów, selen, ren i platynowce. W 2015 r. z wydobywanej rudy miedzi wyprodukowano: 431 kg złota, 29 000 ton ołowiu, 3000 ton siarczanu niklu, 87 ton selenu oraz 137 kg koncentratu Pt–Pd (według informacji KGHM Polska Miedź).

popyt na miedz

Popyt na miedź w 2015 r.

Miedź jest jednym z trzech najbardziej użytecznych metali na świecie, po żelazie i aluminium. Wynika to z jej wyjątkowych właściwości fizycznych – plastyczności i ciągliwości, które umożliwiają formowanie jej w dowolne kształty.

Miedź jest wykorzystywana w stopach cynku i cyny, z którymi tworzy odpowiednio mosiądz i brąz. Stopy te są trwalsze od czystej miedzi i zachowują jej właściwości.

dsc01138

Huta "Głogów" - blachy miedziane

Miedź ze względu na swoją znakomitą przewodność elektryczną oraz cieplną jest wykorzystywana:

  • w budownictwie (rurociągi, oświetlenie, klimatyzatory, dachy),
  • w sektorze elektrycznym i energetycznym (elektrownie wiatrowe, transformatory i generatory elektryczne),
  • w telekomunikacji (przewody, złącza komputerowe),
  • w przemyśle motoryzacyjnym (samochody osobowe i ciężarowe, pociągi, samoloty),
  • w mennictwie (w Polsce grosze są bite z mosiądzu manganowego, który zawiera 59% miedzi, 40% cynku i 1% manganu, podnoszącego trwałość monet).

Ze względu na trwałość i niepowtarzalną barwę miedź stosuje się także w aranżacji wnętrz.

Jej właściwości bakteriobójcze sprawiają, że coraz chętniej jest wykorzystywana do produkcji klamek, blatów kuchennych oraz stołów.

Dodatkową zaletą miedzi jest jej odporność na korozję. Gwarantuje ona długotrwałość użytkowania wykonanych z miedzi elementów.