Zastosowanie soli kamiennej

Sól kamienna oprócz zastosowania w przemyśle spożywczym wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle chemicznym do produkcji chloru, sody kaustycznej (wodorotlenek sodu) i sody kalcynowanej (węglan sodu), a także kwasu solnego, chlorków i innych związków chemicznych.

W skali światowej zużycie soli do tego celu przekracza 60% wyprodukowanego surowca. W mniejszych ilościach sól jest wykorzystywana w przemyśle rafineryjnym, tekstylnym, garbarskim, barwiarskim, papierniczym, a także w farmacji, kosmetyce, metalurgii, rolnictwie i wielu innych dziedzinach.

W niektórych krajach europejskich (w tym w Polsce) oraz północnoamerykańskich sól stosuje się w drogownictwie, do usuwania śniegu i lodu z nawierzchni dróg w zimie.

Właściwości lecznicze soli wykorzystuje się w uzdrowiskach i specjalnych obiektach leczniczych – tężniach solankowych. Nieczynne solne wyrobiska górnicze są niekiedy przekształcane w podziemne uzdrowiska, mogą być w nich również tworzone podziemne trasy turystyczne, jak w kopalniach soli „Wieliczka”, „Bochnia” i „Kłodawa”.

Specyficzne właściwości soli kamiennej, takie jak plastyczność i brak reakcji chemicznych z produktami ropopochodnymi, umożliwiają niekiedy wykorzystanie przestrzeni poeksploatacyjnej w złożu soli jako podziemnych kawernowych magazynów węglowodorów. Zwykle buduje się w tym celu specjalne wyrobiska. W Polsce funkcjonuje już kilka magazynów w utworach solnych, zarówno w złożach pokładowych (np. w Kosakowie), jak i w wysadach solnych (np. w Górze i Mogilnie). Jest to obecnie  najbezpieczniejszy i najefektywniejszy sposób magazynowania paliw, niestwarzający zagrożenia dla środowiska naturalnego.

sol5

Naziemna część infrastruktury przesyłowej – Kawernowy Podziemny Magazyn Gazu „Kosakowo”. Źródło: PGNiG

Wspomniane właściwości soli sprzyjają lokowaniu w obrębie utworów solnych także bezpiecznych podziemnych składowisk odpadów uciążliwych, w tym promieniotwórczych.

Informacje i zdjęcia pochodzą z folderu "Sól kamienna", przygotowanego w ramach projektu pn. "Działalność informacyjna państwowej służby geologicznej w zakresie udostępniania danych nt. występowania i dostępności surowców mineralnych o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej i bezpieczeństwa energetycznego Polski."