Piękne inkluzje w bursztynie

Bryłka zawierająca jaszczurkę znaleziona w 1997 roku w gdańskiej dzielnicy Stogi jest unikatem na skalę światową – jest to pierwsza po ponad stu latach znaleziona jaszczurka w bałtyckim bursztynie. W bryłce znajdują się także detrytus (szczątki roślinne) i włoski gwiaździste dębu. Bursztyn bałtycki, w którym znajduje się okaz, datowany jest na ponad czterdzieści milionów lat. Wyjątkowa inkluzja nazwana została nazwiskiem znalazczyni, gdańskiej bursztynniczki, Gabrieli Gierłowskiej. Wcześniej jaszczurkę uwięzioną w bursztynie znalazł w roku 1875 Richard Klebs.

Inkluzja zwierzęca tzw. "Jaszczurki Gierłowskiej" Succinilacerta succinea (Boulenger, 1917). Fot. Gabriela Gierłowska

Inkluzja zwierzęca tzw. "Jaszczurki Gierłowskiej" Succinilacerta succinea (Boulenger, 1917). Fot. Gabriela Gierłowska.

Pseudoinkluzja – czyli inkluzja nieorganiczna do złudzenia przypominająca inkluzję organiczną w tym wypadku krocionoga. Zbiory Muzeum Inkluzji w Bursztynie, Uniwersytet Gdański.

Pseudoinkluzja – czyli inkluzja nieorganiczna do złudzenia przypominająca inkluzję organiczną, w tym wypadku krocionoga. Zbiory Muzeum Inkluzji w Bursztynie, Uniwersytet Gdański. Fot. Elżbieta Sontag.

inkluzja bursztyn roslinna

Inkluzja roślinna – liść. Zbiory Muzeum Inkluzji w Bursztynie, Uniwersytet Gdański. Fot. Elżbieta Sontag.

inkluzja bursztyn muchowka

Inkluzja muchówki krótkoczułkiej – błysklenia (Diptera: Dolichopodidae). Zbiory prywatne. Fot. Elżbieta Sontag.

inkluzja busztyn jetka

Unikat wśród inkluzji owadów – jętka (Ephemeroptera), której nimfy żyją w wodach a postaci dorosłe żyją maksymalnie jeden tydzień. Zbiory prywatne. Fot. Elżbieta Sontag.

Duże i jednocześnie idealnie zachowane pająki (Arachnida: Araneae) należą do niezbyt często spotykanych inkluzji. Zbiory prywatne, Elżbieta Sontag

Duże i jednocześnie idealnie zachowane pająki (Arachnida: Araneae) należą do niezbyt często spotykanych inkluzji. Zbiory prywatne. Fot. Elżbieta Sontag.

Chruścik (Trichoptera) – przedstawiciel owadów związanych ze środowiskiem wodnym. Zbiory prywatne, Elżbieta Sontag

Chruścik (Trichoptera) – przedstawiciel owadów związanych ze środowiskiem wodnym. Zbiory prywatne. Fot. Elżbieta Sontag.

Składamy serdeczne podziękowania Paniom Gabrieli Gierłowskiej oraz Elżbiecie Sontag za udostępnienie zdjęć inkluzji w bursztynie.