Kontrakt oceaniczny coraz bliżej

Kontrakt na eksplorację grzbietu śródatlantyckiego i poszukiwanie złóż siarczków masywnych ma niebawem podpisać Polska z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego (ISA). W tej sprawie do naszego kraju przyjechał w październiku Sekretarz Generalny ISA Michael Lodge, który spotkał się z wiceministrem środowiska Mariuszem Orionem Jędryskiem. W przygotowanie umowy zaangażowany jest Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB).

Kontrakt ma być podpisany w ramach rządowego Programu Rozpoznania Geologicznego Oceanów PRoGeO. Jest on realizowany w ramach planu Polityki Surowcowej Państwa, który zakłada między innymi wzmocnienie pozycji Polski na świecie poprzez dostęp do surowców poza granicami państwa. Prof. Mariusz Orion Jędrysek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, a jednocześnie Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa i Główny Geolog Kraju, zapowiada, że umowa zostanie podpisana w najbliższym czasie. Konkretny termin nie jest na razie znany.

Kontrakt upoważni polskich geologów do badań na grzbiecie śródatlantyckim i rozpoznania tzw. czarnych kominów – złóż siarczków masywnych – skoncentrowanych utworów bardzo bogatych m.in. w cynk, kobalt, nikiel, złoto, srebro, czy platynę. W program PRoGeO zaangażowany jest Państwowy Instytut Geologiczny – PIB, który w ramach zadań państwowej służby geologicznej wykonuje prace na rzecz zawarcia nowych umów z ISA. Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego – czyli International Seabed Authority – z siedzibą w Kingston na Jamajce, działa przy ONZ, która zarządza dnem oceanicznym na wodach międzynarodowych.

Targi Pol-Eco System w Poznaniu, panel „Dno Oceaniczne: Aspekty Prawne i Środowiskowe”

Targi Pol-Eco System w Poznaniu, panel „Dno Oceaniczne: Aspekty Prawne i Środowiskowe”. Od lewej: Prowadzący Robert Przybylski, Mariusz Orion Jędrysek, Michael Lodge.

Sekretarz Generalny ISA Michael Lodge odwiedził Polskę wraz z żoną i współpracownikami. Podczas wizyty wspólnie z wiceministrem Jędryskiem uczestniczył w panelu dyskusyjnym "Dno Oceaniczne: Aspekty Prawne i Środowiskowe", który odbył się w ramach targów PolEco System w Poznaniu. Sekretarz Lodge podkreślił, że Polska podpisze kontrakt z ISA na eksplorację złóż z dna Atlantyku, jako siódmy kraj na świecie. Przypomniał też, że ISA zawarła już podobny kontrakt, dotyczący Oceanu Spokojnego, ze Wspólną Organizacją Interoceanmetal (IOM), która zrzesza Polskę, Rosję, Kubę, Bułgarię, Czechy i Słowację.

19 października 2017 r. organizacja obchodziła trzydziestolecie istnienia. Dlatego Szczecin, który jest jej siedzibą, był kolejnym etapem podróży Michaela Lodge. Jako specjalny gość uświetnił jubileusz Interoceanmetal. W uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele krajów członkowskich. Polskę reprezentował wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek, Dyrektor Generalny IOM Tomasz Abramowski oraz Pełnomocny Przedstawiciel Polski Andrzej Przybycin.

Uroczyste Posiedzenie Rady IOM z okazji 30-lecia IOM

Uroczyste Posiedzenie Rady IOM z okazji 30-lecia IOM. Od lewej: Gagelganc Andrej Andreevich (Pełnomocny z Rosji), Branislav Żec (Pełnomocny ze Słowacji), Lubica Kubisova (delegacja ze Słowacji), Andrzej Przybycin (Pełnomocny z Polski), Stanislav Stankov (Director of Natural Resources, Concessions and Control Directorate, Bulgaria), Krassimir Parvanov (Zastępca Ministra Energetyki, Bułgaria), Wiceminister Środowiska Mariusz Orion Jędrysek, Sekretarz Generalny ISA Michael Lodge, Tomasz Abramowski (Dyrektor Generalny IOM), Chapi Mwagno (Chief Contractor Unit ISA), Gwenaelle Le Gurun (Legal Officer ISA), Marcin Vlastník (Pełnomocny z Czech), Walerij Trendafilov (Pełnomocny z Bułgarii)

Sekretarz Generalny wraz z wiceministrem Jędryskiem odwiedzili również Hutę Miedzi KGHM w Głogowie, gdzie zapoznali się z nowoczesnymi metodami pozyskiwania miedzi, srebra, złota i platyny. Goście mieli okazję przyjrzeć się z bliska procesowi technologicznemu w hucie.

Wizyta Sekretarza Generalnego ISA Michaela Lodge’a i Wiceministra Środowiska Mariusza Oriona Jędryska w Hucie Miedzi KGHM Głogów

Wizyta Sekretarza Generalnego ISA Michaela Lodge’a (4. od lewej) i Wiceministra Środowiska Mariusza Oriona Jędryska (3. od lewej) wraz z delegacją ISA i pracownikami KGHM w Hucie Miedzi KGHM Głogów.

Sekretarz Lodge przyjął też zaproszenie Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego Adama Jezierskiego do odwiedzenia tej uczelni. Goście podziwiali zabytkowe Oratorium Marianum i Aulę Leopoldyńską. W Instytucie Geologii Uniwersytetu Wrocławskiego wiceminister środowiska zapoznał delegację ISA z działalnością i osiągnięciami instytutu.

Michael Lodge wraz z żoną i Mariuszem Orionem Jędryskiem w Instytucie Geologii Uniwersytetu Wrocławskiego

Michael Lodge wraz z żoną i Mariuszem Orionem Jędryskiem w Instytucie Geologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tekst i zdjęcia: Jarosław Chilmon