Półfinał Konkursu Nasza Ziemia 2018

Regionalny półfinał tegorocznej edycji konkursu geologiczno - środowiskowego "Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro" już za nami!

 

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy po raz dziewiętnasty zorganizował konkurs geologiczno-środowiskowy „Nasza ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”. W tym roku kolejną fascynującą podróżą w czasie było odkrywanie tajemnic karbońskich lasów. Oddział Geologii morza PIG-PIB gościł prace 241 uczniów z województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, reprezentujących 64 szkoły. Konkurs rozgrywany był w trzech kategoriach wiekowych: dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, jako konkurs plastyczny z zastosowaniem rozmaitych technik artystycznych, a także dla uczniów VII klas szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, jako konkurs wiedzy geologicznej.

Finał regionalny odbył się dnia 22 maja 2017 roku o godzinie 10.30, podczas którego na podstawie testów wiedzy geologicznej wyłoniono laureatów pierwszych miejsc spośród uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych.

Prezentacja nagrodzonych prac konkursu plastycznego oraz ogłoszenie wyników dla obu części konkursu rozpoczęła się o godzinie 11.30. Zebranych gości powitał Dyrektor Oddziału Geologii Morza dr Wojciech Jegliński. Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody regulaminowe, a także wyróżnienia pozaregulaminowe (Zielona Szkoła w Borach Tucholskich ufundowana przez Park Narodowy Bory Tucholskie, Zajęcia Edukacyjne na Wydziale Nauk o ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika W Torunia) i indywidualne ufundowane przez Akademię Pomorską w Słupsku, Słowiński Park Narodowy, Park Narodowy Bory Tucholskie oraz pracowników Oddziału Geologii Morza PIG-PIB. Imprezę w Oddziale Geologii Morza PIG-PIB zakończył tradycyjny poczęstunek dla naszych miłych gości.

Laureaci pierwszych miejsc będą rywalizować o pierwsze miejsce w finałach ogólnopolskich, które w tym roku odbędą się w Oddziale Geologii Morza PIG-PIB w Gdańsku.

laureaci konkursu 2018

Fot. Pamiątkowe zdjęcie Laureatów półfinału regionalnego konkursu „Nasza Ziemia”

 Poniżej prezentujemy nagrodzone i wyróżnione prace:

pdf prezentacja prac 2018 (10.64 MB)

Tekst i prezentacja pdf: Dorota Koszka-Maroń

Zdjęcia: Urszula Pączek

 

 

Konkurs organizowany jest już po raz dziewiętnasty przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy. Zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na wycieczkę w czasie - przeniesiemy się o 300 milionów lat wstecz, gdy na Ziemi rosły paprocie, skrzypy i widłaki wielkości dzisiejszych drzew, a w cieniu ich koron żyły owady-giganty!

Poniżej zamieszczamy komunikaty:

document komunikat konkursowy 2018 - plastyczny (1.30 MB)

document komunikat konkursowy 2018 - teoretyczny (1.31 MB)

Tekst: Dorota Koszta-Maroń