Reprezentujemy OneGeology na 7th International Conference on Cartography and GIS

W dniach 18-23 czerwca w Sozopolu (Bułgaria) odbyła się VII Międzynarodowa Konferencja Kartograficzna i GIS (7th International Conference on Cartography and GIS), organizowana co dwa lata przez Bułgarskie Stowarzyszenie Kartograficzne (Bulgarian Cartographic Association) oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Kartograficzne (ICA – International Cartographic Association). Konferencja ta jest jednym z najważniejszych wydarzeń międzynarodowego środowiska kartograficznego.


Na konferencji prezentowane są najnowsze rozwiązania technologiczne z zakresu pozyskiwania, przetwarzania, wizualizacji i udostępniania danych przestrzennych (w tym danych 3D). Każdorazowo organizowane są także specjalne sesje tematyczne poświęcone wykorzystaniu systemów informacji geograficznej w dziedzinie geologii i innych nauk przyrodniczych - „GIS for Geology and Natural Sciences”. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem geologów z całego świata.

foto 1

Uczestnicy VII Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej i GIS w Bułgarii

W tym roku konferencja zgromadziła 192 uczestników z 31 różnych krajów. Wygłoszono łącznie ponad 120 referatów oraz zaprezentowano 12 posterów. Obecni byli przedstawiciele organizacji geologicznych lub instytucji związanych z geologią z: Turcji, Macedonii, Węgier, Kosowa, Serbii, Czech, Rumunii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Rosji i Armenii oraz wielu innych specjalistów z zakresu kartografii, geoinformacji, modelowania 3D, geografii etc. Materiały konferencyjne dostępne są w Internecie pod adresem: iccgis2018.cartography-gis.com/proceedings

Udział przedstawiciela Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB w tegorocznej edycji konferencji miał na celu popularyzację i promocję międzynarodowej inicjatywy OneGeology, w którą PIG-PIB zaangażowany jest od przeszło 11 lat.

„OneGeology jest inicjatywą służb i organizacji geologicznych powołaną podczas Międzynarodowego Roku Planety Ziemia (2007). W odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa, OneGeology zmierza do udostępnienia, za pośrednictwem Internetu, najlepszych, cyfrowych, kartograficznych danych geologicznych oraz wszelkich innych, ogólnoświatowych danych cyfrowych z zakresu Nauki o Ziemi…” (OneGeology, Porozumienie z Brighton)

Obecnie OneGeology współpracuje z podmiotami ze 119 krajów oraz zachęca wszystkie służby i organizacje geologiczne do wspólnej pracy nad rozwojem i implementacją nowoczesnych standardów wymiany danych.

Więcej informacji na temat OneGeology oraz zaangażowania PIG-PIB w inicjatywę znaleźć można w poprzednich artykułach prezentowanych na stronie instytutu:

https://www.pgi.gov.pl/aktualnosci/display/9832-onegeology-ma-juz-10-lat.html

https://www.pgi.gov.pl/aktualnosci/display/9853-onegeology-wprowadza-trzeci-wymiar.html

Prowadzenie aktywnych działań promocyjnych i nawiązywanie współpracy ze służbami geologicznymi oraz innymi organizacjami pracującymi nad technologią i standardami udostępniania i wymiany danych geoprzestrzennych (nie biorącymi udziału w OneGeology) ma na celu transfer dobrych praktyk i rozszerzenie listy krajów członkowskich inicjatywy oraz jest jednym z obowiązków PIG-PIB wynikających z jego statusu w inicjatywie („principal member”) oraz pełnionej do niedawna prestiżowej funkcji reprezentanta zespołu europejskiego (2013-2016: Andrzej Przybycin, 2016-IV.2018: Tomasz Nałęcz).

Podczas konferencji w Sozopolu, reprezentująca Państwowy Instytut Geologiczny - PIB oraz OneGeology Katarzyna Jóźwik rozprowadzała wśród uczestników pdf materiały promocyjne OneGeology (4.34 MB) , zachęcała do zapoznania się ze stroną www inicjatywy, odpowiadała na pytania oraz opowiadała o korzyściach płynących z uczestnictwa w inicjatywie. Zainteresowanym osobom zaprezentowała także portal OneGeology i jego główne funkcjonalności.

Dla większości rozmówców zachęcająca była możliwość korzystania z zaplecza technicznego OneGeology tj. przewodników dotyczących przygotowywania i publikacji usług oraz z tzw. „buddy system” czyli wsparcia „zaprzyjaźnionej” służby/członka OneGeology w dostarczeniu technicznej infrastruktury dla publikacji danych (w przypadku nie posiadania takowej przez instytucję zainteresowaną).

foto 2

Katarzyna Jóźwik z Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB odpowiada na pytania związane z OneGeology

Ponadto dużo zadawanych pytań dotyczyło możliwości publikacji na portalu OneGeology innych danych środowiskowych, w tym danych dotyczących zanieczyszczeń chemicznych, sztucznych i naturalnych, oraz danych o zagrożeniach naturalnych np. obszarach zagrożonych powodziami.

Szczególnie zainteresowani ostatnim zagadnieniem byli członkowie komisji ICA - Commission on Cartography in Early Warning and Crisis Management (COMCEWA, pod przewodnictwem Milana Konecnego). Na spotkaniu komisji 19 czerwca dyskutowano problem braku wspólnego międzynarodowego modelu danych oraz ujednoliconego podejścia do modelowania zagrożeń i katastrof naturalnych (w odniesieniu do krajów europejskich model INSPIRE w chwili obecnej jest niewystarczający).

foto 3

Uczestnicy spotkania komisji ICA Commission on Cartography in Early Warning and Crisis Management

W czasie konferencji odbyło się także spotkanie komisji ICA Commission on Map Projections (pod przewodnictwem Miljenko Lapaine) oraz konkurs na definicję terminu „mapping”. Okazuje się, że bardzo dowolne stosowanie tego terminu w środowisku międzynarodowym powoduje pewne nieporozumienia, ponieważ jest on różnie rozumiany: jako kartowanie albo „mapowanie” danych (dot. zagadnień związanych z harmonizacją i transformacją danych pomiędzy różnymi modelami). Wyniki konkursu oraz wszystkie zaproponowane definicje zostaną opublikowane na stronie internetowej komisji: ica-proj.kartografija.hr/home.en.html

foto 4

Uczestnicy spotkania komisji ICA Commission on Map Projections

Tekst: Katarzyna Jóźwik
Zdjęcia: Bulgarian Cartographic Association (1,3,4) oraz Dariusz Dukaczewski (2)