Wstrząs na Górnym Śląsku

3 października 2019 r. w sieciach sejsmologicznych, w tym sieci państwowej służby geologicznej PSG_SEJS_NET, zarejestrowano wstrząs sejsmiczny w obrębie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Był on wynikiem prowadzonej w tym rejonie działalności górniczej. W wyniku wstrząsu na terenie Kopalni Węgla Kamiennego Ruda – Ruch Bielszowice jeden górnik poniósł śmierć, a 11 osób zostało rannych.

wstrzas gs2

Parametry wstrząsu wyznaczone przez sieć sejsmologiczną państwowej służby geologicznej PSG_SEJS_NET. Parametry wstrząsów sejsmicznych wyznaczane przez PSG dla obszaru Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, w tym w szczególności lokalizacje epicentrów są wyznaczane z dokładnością ok. 5 km. Danymi o wyższej dokładności dysponuje lokalna służba monitoringu sejsmicznego Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej (GRSS) monitorująca aktywność sejsmiczną w obszarze GZW, utworzona i administrowana przez Główny Instytut Górnictwa (GIG)

Wstrząs nastąpił o godzinie 13:01:43 UTC (15:01:43 czasu lokalnego). Lokalizacja zjawiska została określona na 50.23N i 18.89E. Podana przez rzecznika Polskiej Grupy Górniczej głębokość ogniska to 1 km. Magnitudę wyliczono z sieci PSG_SEJS_NET na M2.8, a według Europejskiego Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego EMSC M2.6. Wstrząs zarejestrowały również stacje sejsmologiczne Polskiej Sieci Sejsmologicznej PLSN należące do Instytutu Geofizyki PAN.

wstrzas gs1

Fragment sejsmogramu (po filtracji) z 3.10.2019 r. zarejestrowanego w sieci państwowej służby geologicznej PSG_SEJS_NET na stacji sejsmicznej ZAKA w rejonie Podhala ok. 96 km na SE od centrum GZW) z zapisem wstrząsu sejsmicznego z godz. 13:01:43.115 (czas UTC) z epicentrum zlokalizowanym w rejonie GZW

Centrum Geozagrożeń
Projekt: Monitoring Geodynamiczny Polski

Notatkę przygotował zespół z Centrum Geozagrożeń i Programu Kartografia Geologiczna i Geologia Regionalna: Tomasz Czerwiński, Mirosław Musiatewicz, Przemysław Kowalski, Maja Kowalska