Muzeum Geologiczne na Festiwalu Nauki

Festiwal Nauki w Warszawie to jedna z największych imprez popularno-naukowych w Polsce. Od ponad 20 lat gromadzi rocznie dziesiątki tysięcy głodnych wiedzy warszawiaków, którzy chętnie uczestniczą w przygotowanych specjalnie na tę okazję wykładach, lekcjach, warsztatach i wydarzeniach. Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB uczestniczy w Festiwalu niemal od samego początku. W tym roku również przygotowało bogatą ofertę, zarówno dla dużych jak i małych miłośników geologii.

Festiwal rozpoczęliśmy z przytupem. W niedzielę 22 września 2019 r. odbył się rodzinny piknik popularno-naukowy pt. „Urodziny dinozaura Dyzia”. Jego tematyka oscylowała wokół jednej ze sław naszego muzeum – rekonstrukcji opierzonego dinozaura z rodzaju Dilophosaurus. Na stoiskach muzealnych można było wykazać się wiedzą rozwiązując geologiczne konkursy i rebusy oraz podczas warsztatów rozpoznawania minerałów, skał oraz skamieniałości, wziąć udział w mini-wykopaliskach poszukując elementów szkieletów wymarłych zwierząt, a także rozwinąć swoje zdolności w trakcie warsztatów plastycznych, podczas których najmłodsi (a często i rodzice!) wykonywali maski z podobizną jubilata Dyzia oraz papierowe modele 3D różnych dinozaurów. Najmłodsi mogli również pokolorować tematyczne kolorowanki oraz ułożyć puzzle ze zdjęciami minerałów.

21m  22mm


Oprócz stoisk muzealnych, na pikniku pojawiło się kilka zaproszonych instytucji. Na stoisku sklepiku muzealnego – firmy MImi – można było przejść szkolenie z płukania złota i otrzymać stosowny certyfikat. GeoSfera Jaworzno przygotowała warsztaty plastyczne, których kulminacją była przezroczysta ściana wypełniona kolorowymi malunkami. Swoje zdolności manualne można było również zaprezentować na stoisku Wydziału Geologii UW, na którym z kolorowych koralików powstawały zawieszki, broszki i breloczki. 

26m  30m


Jeżeli ktoś chciał dowiedzieć się więcej o typach skamieniałości oraz jak powstają, swoje kroki kierował na stoisko Muzeum Ziemi PAN. Speleoklub Warszawski zaprezentował różnorodny sprzęt wspinaczkowy oraz speleologiczny (w tym również eksponat w postaci „umundurowanego” speleologa!) oraz wystawę zdjęć z wypraw. Można było także nauczyć się wiązania różnorodnych węzłów. Na Festiwalu wystawiło się również Cantata Petram – Zaklęci w skale – stowarzyszenie założone przez uczestników i laureatów konkursu „Nasza Ziemia” organizowanego przez Muzeum Geologiczne od 20 lat.

27m  29m  31m  38m


Gościnnie na pikniku pojawiło się również stoisko Wojska Polskiego, na którym można było podziwiać nowoczesne umundurowanie oraz porozmawiać z Żołnierzami o służbie wojskowej.

24m


Największą popularnością jednak cieszył się odwiedzający nas ponownie kuzyn Dyzia!

17m


Jednocześnie w sali muzealnej odbywały się wykłady popularno - naukowe oraz warsztaty, a także gra muzealna. Tradycyjnie o godzinie 12:00 wspólnie zdmuchnęliśmy świeczki na torcie oraz odśpiewaliśmy Dyziowi „Sto lat!”. Była również chwila na słodki poczęstunek.

  03m  07m

Pogoda w niedzielę była znakomita i zachęcała do dłuższego pobytu na pikniku

Od 23 września 2019 r. w Muzeum rozpoczęły się lekcje oraz warsztaty dla szkół. Przygotowaliśmy cztery bloki tematyczne po dwa zajęcia. Podczas zajęć  „Skały osadowe - geneza, klasyfikacja i zastosowanie” młodzież poznała definicję skał osadowych i sposoby ich powstawania, a także ich klasyfikację. Uczestnicy mogli obejrzeć przykładowe skały osadowe oraz nauczyć się ich rozpoznawać przy użyciu podstawowych narzędzi takich jak młotek, lupa czy kwas solny.

Lekcja „Z wizytą w kraterze, czyli wulkanizm bez tajemnic” zabrała nas na wycieczkę w piekielne czeluści naszej planety, tam gdzie swoje źródło mają wulkany.  Uczniowie dowiedzieli się jak i dlaczego powstają wulkany, jakie są ich typy oraz jak wybuchają, a także jakie oznaki wskazują na obecność aktywności wulkanicznej w różnych częściach świata, w tym również w Polsce.

Z kolei podczas lekcji „Historia życia na Ziemi” udaliśmy się na wyprawę nie w przestrzeni, ale w czasie. Cofnęliśmy się do początków Ziemi poszukać pierwszego życia, obserwowaliśmy jak ewoluowało w pierwsze organizmy wielokomórkowe, wytworzyło pierwsze szkielety, zajęło tonie morskie, następnie lądy, by w końcu wzbić się w powietrze. Uczestnicy dowiedzieli się, które z pradawnych zwierząt wymarło bezpotomnie, a które przetrwały ostatnie 500 milionów lat. Podczas zajęć uczniowie uzupełnili własnoręcznie tabelę stratygraficzną podobiznami roślin i zwierząt z różnych epok.

40m  41


W dniach 24 i 26 września 2019 r. w Centrum Badań Gruntów i Skał odbyły się warsztaty dla uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej.  Zajęcia były zatytułowane: „Po co i jak badać grunt? Badania fizycznych właściwości gruntów w Centrum Badań Gruntów i Skał”.

Podczas lekcji zaprezentowano różne rodzaje gruntów badane w laboratorium. Uczniowie nauczyli się rozpoznawać pyły, iły, gliny, piaski, żwiry, pospółki, gytie oraz torfy. Zobaczyli, jak te same grunty różnią się w zależności od wilgotności, sprawdzili też szybkość wchłaniania wody przez różne grunty spoiste. Ponadto, poznali podstawowe badania prowadzone w laboratorium – analizę sitową, areometryczną, badania wilgotności naturalnej i plastyczności. Samodzielnie przygotowywali pasty gruntowe i wałeczkowali grunt. Młodzież poznała też specyfikę pracy w laboratorium gruntów. Zobaczyła, jak przyjmowane są próbki, obejrzała pomieszczenia i sprzęt laboratoryjny. Następnie, uczniowie dowiedzieli się, do czego są potrzebne badania gruntów. Nauczyli się czytać przekroje geologiczne i zobaczyli fragment archiwalnej dokumentacji geologiczno-inżynierskiej. Zapoznali się również z zagrożeniami, jakie niesie nieprawidłowe czy niedostateczne rozpoznanie podłoża gruntowego pod różnego rodzaju inwestycje.

42m  43m

Lekcje w Centrum Badań Gruntów i Skał były ciekawym i zabawnym przeżyciem zarówno dla uczniów jak i prowadzących

24 września odbył się również wykład w ramach popołudniowych spotkań klubowych. Podczas wykładu „Czy pterozaur to dinozaur?” spróbowaliśmy sobie odpowiedzieć na to pozornie proste pytanie. Słuchacze mogli dowiedzieć się czym charakteryzowały się obie grupy, poznać historię badań oraz co je łączyło, a co różniło.

45m  44m


Festiwal zakończyliśmy w niedzielę 29 września udziałem w Pikniku Geologicznym przy Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Odwiedzający tego dnia nasze stoisko mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych i samodzielnie wykonać maski – tym razem straszliwego tyranozaura – a także sprawdzić swoją wiedzę i pamięć w geologicznych grach i zabawach.

46m  47m


Tekst: Marlena Świło, Alicja Grabowska

Finansowanie: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

  NFOSiGW