Dzień Dziecka z geologią w Zabrzu

O Dniu Dziecka pamiętają praktycznie wszyscy. Bez wątpienia jest to najszczęśliwsze święto na świecie! Choć tym razem pogoda nas nie rozpieszczała, i tak 4 czerwca 2022 r. na terenie Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu było gwarnie i wesoło, między innymi dzięki różnorodnym geologicznym atrakcjom przygotowanym dla całych rodzin przez zespół pracowników Oddziału Górnośląskiego PIG: Pawła Woźniaka, Weronikę Nadłonek, Sylwię Palkę, Michała Żabę i Marcina Karpińskiego.

Aktywna promocja georóżnorodności, rozmowy o skałach, minerałach i skamieniałościach, związane z nimi ciekawostki, prowadzone paleontologiczne i mineralogiczne mini warsztaty, a także konkursy były dla wielu odwiedzających nasze stoisko uczestników imprezy (tych młodszych i starszych) pierwszym krokiem postawionym w nieznanym dotąd świecie, a może nawet początkiem niesamowitej geologicznej przygody czy też zajmującego hobby.

Choć zmienia się skład „górnośląskiej grupy edukacyjnej”, jedno pozostaje niezmienne. Udostępnione w atrakcyjny sposób okazy geologiczne przyczyniają się do wzrostu świadomości społecznej o niebagatelnej wartości przyrodniczej naszego regionu i kraju. Z satysfakcją możemy więc stwierdzić, że dzięki naszym działaniom, a zwłaszcza pracy podczas otwartych wydarzeń plenerowych, stwarzamy wiele okazji do zapoznania się z prawdziwą, konkretna geologią poprzez bezpośrednie dotknięcie skały, minerału i skamieniałości.

plakat

Jeśli chcesz osobiście przekonać się, jak wiele barwnych opowieści wycisnąć można ze zwykłego, szarego kamienia, poszukaj nas na kolejnej imprezie!

Galeria zdjęć

 

Tekst: Paweł Woźniak
Zdjęcia: Michał Żaba

sfinansowanie nfosigw

Stoisko edukacyjne PIG-PIB zostało zorganizowane w ramach zadania państwowej służby geologicznej pn. „Upowszechnianie wiedzy o geologii, górnictwie i ochronie georóżnorodności”, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.