PIG-PIB na obchodach 100-lecia polskiego nadzoru górniczego

Uroczysta akademia zorganizowana z okazji zaszczytnego jubileuszu 100-lecia Wyższego Urzędu Górniczego (WUG) zgromadziła w dniu 24 czerwca 2022 r. w sali koncertowej Katowic Miasta Ogrodów - Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek liczne grono dostojnych gości. W wydarzeniu, które odbyło się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, wzięli udział przedstawiciele administracji państwowej, świata nauki i biznesu, w tym zakładów górniczych z całej Polski, wydobywających węgiel kamienny i brunatny, gaz ziemny, ropę, rudy miedzi, kruszywa, sól, siarkę. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele dyrekcji Państwowego Instytutu Geologicznego, który od wielu lat współpracuje z Wyższym Urzędem Górniczym. PIG-PIB reprezentowali dyrektor Mateusz Damrat oraz dyrektor Oddziału Górnośląskiego Janusz Jureczka.

Uroczystości górnicze zawsze są obchodzone bardzo dostojnie. Nie mogło być inaczej i tym razem. Program uroczystej akademii jubileuszowej obejmował liczne wystąpienia zaproszonych gości, odczytanie listów gratulacyjnych, które do pracowników nadzoru górniczego skierowali m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, a także wręczenie zasłużonym pracownikom odznaczeń państwowych i resortowych. Przedstawiono także najważniejsze osiągnięcia WUG w zakresie działań dla zwiększenia bezpieczeństwa w kopalniach oraz racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi. W czasie uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć górników i ratowników, którzy stracili życie w kwietniu br. w katastrofach w kopalniach Pniówek i Zofiówka.

Podczas uroczystości wystąpienie miał również dyrektor Damrat, który w imieniu całej społeczności Instytutu złożył wszystkim pracownikom Wyższego Urzędu Górniczego serdeczne gratulacje i życzenia satysfakcji z wykonywanej pracy oraz wielu kolejnych sukcesów. Podziękował także za dotychczasową wieloletnią współpracę, mając jednocześnie nadzieję na jej kontynuację. Spośród wielu wspólnych przedsięwzięć wskazał prace z ostatnich lat związane między innymi z przedeksploatacyjnym ujęciem metanu w otworach Wesoła PIG-1 i PIG-2H oraz Gilowice-1 i 2H.

- Dzisiejsza uroczystość to doskonała okazja by wyrazić uznanie dla tych wszystkich, którzy rozwijają i realizują misję poprawy bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia górników oraz prowadzenia zrównoważonej gospodarki złożami kopalin. Osiągnięcia minionych lat, a także aktualnie prowadzone przez Wyższy Urząd Górniczy działania pozwalają wierzyć, że obecne i przyszłe inwestycje związane z górnictwem w istotny sposób będą wspierały rozwój gospodarczy naszego kraju” – powiedział w swoim wystąpieniu dyrektor Mateusz Damrat.

Wystąpienie dyrektora PIG-PIB Mateusza Damrata

Wystąpienie Dyrektora PIG - PIB dr inż. Mateusza Damrata

Podczas uroczystej sesji prezes Adam Mirek odebrał wiele gratulacji i okolicznościowych upominków. Z okazji jubileuszu i w podziękowaniu za dotychczasową współpracę PIG-PIB obdarował WUG piękną ametystową geodą.

prezent na 100 lecie WUG

Prezent wręczył dr Janusz Jureczka, Dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB w Sosnowcu

Uroczyste obchody jubileuszu uświetniła Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” im. Józefa Słodczyka.

występ górniczej orkiestry dętej

Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom”

Zdjęcia: WUG