Geologiczne atrakcje Śląska w Warszawie. Zapraszamy na plenerową wystawę „Historie spisane w skałach”

Wystawę "Historie spisane w skałach" znów można obejrzeć "na żywo", tym razem w Warszawie na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego w Alejach Ujazdowskich 4 (odcinek od ul. Agrykoli do Kasy nr 2). Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 23 października 2022 r.

ogród botaniczny w Warszawie wystawa Historie spisane w skałach

Wystawa "Historie spisane w skałach" na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego w Warszawie

Głównym tematem plenerowej wystawy fotograficznej przygotowanej z okazji 100-lecia Górnośląskiego Oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB są atrakcje geologiczne regionu śląskiego.

Piękno i unikatowość prezentowanych formacji geologicznych najlepiej oddaje motto wystawy: „Fenomenalny, zapierający dech w piersiach wygląd wielu obiektów trudno przypisać tylko ludzkiej wyobraźni i ludzkim zdolnościom. Mistrzostwo w tej dziedzinie niejednokrotnie należy się twórcy obdarzonemu największym talentem i wielkiemu architektowi w jednej osobie jakim de facto jest natura. Niezaprzeczalne piękno przyrody zaskakuje nas praktycznie na każdym kroku. Miejsca znane i nieznane, zapomniane kamieniołomy, wapienniki, kopalnie, odsłonięcia i odkrywki – to właśnie w nich spisane są warstwami skał pasjonujące historie. Musimy tylko nauczyć się je odczytywać.”

plansza grodek

Jedna z plansz wystawy "Historie spisane w skałach"

Ponieważ dni są coraz krótsze, zadbaliśmy, aby wieczorem plansze były podświetlone. Po zmroku geologiczna podróż po Śląsku nabiera dodatkowej magii.

Zapraszamy do obejrzenia naszej ekspozycji, a następnie odwiedzenia zaprezentowanych miejsc i poznania pasjonujących historii spisanych w skałach!

Zobacz: Wystawa pt. „Historie spisane w skałach” (27.61 MB)

Wystawa została przygotowana przez Pawła Woźniaka we współpracy z dr. Januszem Jureczką, Katarzyną Strzemińską i Michałem Zielińskim. Projekt graficzny i skład wykonała Monika Cyrklewicz. Autorami większości zdjęć są: Tomasz Chmura i Robert Formowicz.

sfinansowanie nfosigw

Ekspozycja została opracowana w ramach zadania: Współpraca krajowa w zakresie geologii i promocja działań państwowej służby geologicznej w latach 2021–2023 i sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.