25. urodziny dinozaura Dyzia

W niedzielę 25 września 2022 r. obchodziliśmy 25 urodziny dinozaura Dyzia, czyli rekonstrukcji dinozaura z rodzaju Dilophosaurus wetherilli, który zamieszkał w Muzeum Geologicznym PIG – PIB ćwierć wieku temu. W dniu jego urodzin odwiedziło go blisko 3000 osób.


Z okazji jego urodzin przygotowaliśmy Piknik Rodzinny, na którym oprócz stoisk edukacyjnych Muzeum Geologicznego gościliśmy Państwowe Muzeum Archeologiczne, PAN Muzeum Ziemi, Muzeum Ewolucji PAN, Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, Pracownię Geologiczną „Spirifer", Speleoklub Warszawski, GEOsferę Jaworzno oraz Geopark Krainę Wygasłych Wulkanów.

dyzio1


Na wszystkich stoiskach za wykonanie rozmaitych aktywności m.in.: wykonanie maski i magnesu Dyzia, rozpoznanie skamieniałości, skał lub minerałów, wiązanie węzłów, wykonanie odcisków skamieniałości w glinie, a także dinozaurów z plasteliny, dzieci otrzymywały pieczątki geologiczne. Kartę z zebranymi pieczątkami wymieniały na okolicznościowe upominki z Dyziem.

gablota z nagrodami

Upominki za zebrane geologiczne pieczątki

Nie zabrakło również gry terenowej pt.: „Zagraj z Dyziem”, polegającej na poprawnym rozwiązaniu zadań oraz wykonaniu portretu „Dyzia”. Komisja Konkursowa nagrodziła 25 uczestników książkami ufundowanymi przez wydawnictwa: Kropka, Mała Kurka, Multico, Polarny Lis, Tatarak oraz Wydawnictwo Państwowego Instytutu Geologicznego, a także okolicznościowymi upominkami z Dyziem.

Na urodziny naszego dinozaura została zaproszona także Mennica Polska, która rękoma mincerza wybiła dla gości urodzin Dyzia 2,5 tys. pamiątkowych żetonów z jego wizerunkiem.

stoisko bicia monet oraz moneta

Koordynator „Urodzin Dyzia” Maria Andruszkiewicz-Gorzelak próbuje swoich sił u mincerza

dyzio 4

Dodatkową atrakcję, przygotowało Stowarzyszenie Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów, zaprezentowano pokaz wybuchu wulkanu

Podczas Urodzin Dyzia odbył się także wykład popularnonaukowy pt.: „Park Jurajski (1993) okiem paleontologa”, wygłoszony dwukrotnie przez dr. Roberta Bronowicza - pracownika Muzeum Geologicznego PIG-PIB, połączony z konkursem pt.: „Narysuj swojego ulubionego dinozaura z filmu Jurassic World: Dominion”. Przed wykładem dzieci przynosiły prace konkursowe, które po wykładzie zostały nagrodzone ciekawymi upominkami m.in. dinozaurami, puzzlami i płytami dvd z najnowszym filmem Jurassic World: Dominion. Nagrody zostały ufundowane przez firmy: Galapagos, Mattel i Trefl.

dyzio5

Dyzia odwiedził krewniak z mezozoiku i jak co roku zaśpiewano mu sto lat

W tym roku, równolegle z Urodzinami Dyzia odbył się po raz drugi Jesienny Festiwal Dziecięcej Książki Geologicznej. Podczas gdy rodzice zapoznawali się z nowymi tytułami książek, dzieci mogły wziąć udział w warsztatach plastyczno-technicznych, nauczyć się rysowania dinozaurów z Adeliną Sendecką, autorką książki pt.: „Umiem rysować dinozaury”, a także spojrzeć na popularną grę komputerową Minecraft okiem geologa.

 Tekst: Maria Andruszkiewicz-Gorzelak

sfinansowanie nfosigw


Obchody Urodzin Dyzia zostały zrealizowane w ramach 26 Festiwalu Nauki, a sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.