Lato z geologią - wystawy plenerowe PIG - PIB

Lato w mieście nie oznacza nudy. Zadbaliśmy o to, żeby nawet zwykły spacer niósł ze sobą ciekawe doświadczenie. Dla spragnionych nowej wiedzy przygotowaliśmy dwie plenerowe wystawy, które można obecnie oglądać na terenie Warszawy. To doskonała okazja do poznania naukowych ciekawostek z dziejów Ziemi.

Wystawa o geologii na ogrodzeniu PIG

Wystawa o geologii na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego

Na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego w Alejach Ujazdowskich oglądać można plansze ekspozycji zatytułowanej „Zjednoczeni w georóżnorodności. United in geodiversity”, która jest próbą pokazania piękna i bogactwa form krajobrazu Europy, który został ukształtowany w wyniku procesów geologicznych. Wśród wielu regionów starego kontynentu, które zachwycają nas swoim pejzażem, wyodrębniliśmy 20 miejsc, w 19 krajach, które są szczególnie cenne, zarówno pod względem geologicznym, przyrodniczym, jak i archeologicznym oraz kulturowym. Każdy z tych obszarów jest wyjątkowy.

Z kolei na parkanie Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB (ul. Rakowiecka 4) eksponujemy wielkoformatowe plansze wystawy pt. „Historie spisane w skałach”. To okolicznościowa ekspozycja przygotowana z okazji 100-lecia Górnośląskiego Oddziału PIG, a jej tematem są atrakcje geologiczne Śląska.

wystawa4

Wystawa o geologii na ogrodzeniu Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB w Warszawie

„Fenomenalny, zapierający dech w piersiach wygląd wielu obiektów trudno przypisać tylko ludzkiej wyobraźni i ludzkim zdolnościom. Mistrzostwo w tej dziedzinie niejednokrotnie należy się twórcy obdarzonemu największym talentem i wielkiemu architektowi w jednej osobie jakim de facto jest natura” – przeczytacie we wstępie do wystawy.

Nasze wystawy plenerowe odwiedzają także inne europejskie miasta. W stolicy Szwecji - Sztokholmie, na ogrodzeniu Ambasady Polskiej (ul. Karlavägen 35) prezentowana jest seria ponad dwudziestu plansz pod tytułem „Szlakiem geologii. Geology trail”. To ciekawa podróż od Bałtyku po Tatry, pokazująca miejsca szczególnie atrakcyjne geologicznie i turystycznie.

wystawa o geologii w Sztokholmie

Wystawa o geologii w Sztokholmie na ogrodzeniu Ambasady Polskiej

Zapraszamy do obejrzenia wystaw, bo geologia to świat niezwykłych tajemnic i ciekawostek.

sfinansowanie nfosigw

 

Wystawy zostały przygotowane w ramach zadania: Współpraca krajowa i promocja działalności państwowej służby geologicznej w latach 2021-2023, finansowanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tekst: Artur Baranowski