Geocaching Party 2023 Wrocław

26 sierpnia 2023 roku we Wrocławiu odbył się międzynarodowy zlot miłośników geocachingu - Geocaching Party 2023. Specjalnie na tę okazję Państwowy Instytut Geologiczny – PIB zorganizował stoisko z warsztatami geoedukacyjnymi oraz wykłady popularnonaukowe. W wydarzeniu wzięło udział ponad 900 uczestników.

Geocaching to gra terenowa oparta na poszukiwaniu ukrytych skrytek (tzw. keszy) przy pomocy odbiorników GPS. Początki gry sięgają 2000 roku, a do dzisiaj zebrała ona miliony aktywnych graczy z całego świata. Geocaching ma także swoje geologiczne oblicze: są nim specjalne skrytki typu EarthCache, których celem jest popularyzacja nauk o Ziemi i pokazywanie ciekawych odsłonięć oraz wyjaśnianie zjawisk geologicznych.

 kamienie na stole

Stoisko przygotowane przez PIG-PIB 

Miłośnicy geocachingu spotykają się na specjalnych wydarzeniach. We Wrocławiu odbyła się szósta w Polsce edycja tzw. Mega Eventu, czyli spotkania gromadzącego ponad 500 osób z całego świata. Hasłem tegorocznej edycji były „Wrocławskie krasnale”, a wydarzenie patronatem honorowym objął Dyrektor PIG-PIB, dr inż. Mateusz Damrat.

Z okazji Geocaching Party 2023 Oddział Dolnośląski PIG-PIB we Wrocławiu przygotował warsztaty geoedukacyjne, w trakcie których można było nauczyć się rozpoznawania podstawowych skał i minerałów. Każdy z uczestników mógł sprawdzić swoją wiedzę geologiczną, rozwiązując przygotowane zadania, których poprawne wykonanie było nagradzane upominkiem.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się atrakcje przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych, w tym różnorodne geo-quizy, kolorowanki i zagadki. Ekipę Oddziału Dolnośląskiego wsparł Paweł Woźniak z Oddziału Górnośląskiego w Sosnowcu, prezentując kolekcję skamieniałości i fascynująco opowiadając o nich wszystkim zainteresowanym. W ramach dodatkowej atrakcji na stoisku czekały specjalne certyfikaty i nagrody przeznaczone dla pierwszych zdobywców skrytek typu EarthCache, założonych przez PIG-PIB w portalu Geocaching.com.

grupa osób ogląda okazy kamieni

Paweł Woźniak prezentuje kolekcję skamieniałości

Poza stoiskiem edukacyjnym z warsztatami pracownicy PIG-PIB wystąpili również w referatowej części wydarzenia. Spotkanie otworzył wykład popularno-naukowy „Podróże geologiczne w czasie: od Gondwany przez Frankfurt do Przedgórza Sudeckiego z przystankiem we Wrocławiu”, wygłoszony przez Mateusza Szadkowskiego z Oddziału Dolnośląskiego, zaś drugie wystąpienie „Krasnoludy kopią głębiej... Czy Tolkien korzystał z geologicznego repozytorium?” zaprezentował Paweł Woźniak z Oddziału Górnośląskiego.

siedzący słuchacze na wykładzie na tle książek

Wykład popularno-naukowy Mateusza Szadkowskiego 

Dodatkowo z okazji Geocaching Party 2023 PIG-PIB udostępnił na swoim profilu w portalu Geocaching.com specjalnie przygotowaną, nową skrytkę typu EarthCache „Krasnalka Geolożka z Jaworowej”, która tematycznie idealnie wpasowała się w hasło wydarzenia. Krasnalka Geolożka "pracuje" w Oddziale Dolnośląskim, gdzie spotkać ją można na stojącym przed Oddziałem głazie narzutowym.

Tekst: Wiktoria Sergiel, Weronika Pratkowiecka
Zdjęcia: Wiktoria Sergiel, Piotr Bubel, Agnieszka Ładocha

  sfinansowanie nfosigw

 Zajęcia edukacyjne PIG-PIB zostały przeprowadzone w ramach zadania: "Ochrona georóżnorodności, geoedukacja i geoturystyka", finansowanego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.