Za nami jubileuszowy, 50. Kongres Hydrogeologiczny, organizowany przez międzynarodowe stowarzyszenie hydrogeologów IAH (International Association of Hydrogeologists), który odbył się w dniach 18-22 września 2023 r. w RPA pod hasłem "Groundwater: A matter of scale".
W Kongresie uczestniczyło prawie 500 delegatów, naukowców i praktyków hydrogeologów, hydrologów, ekologów, inżynierów, a także socjologów zajmujących się zarządzaniem i ochroną zasobów wodnych. Delegaci z 53 krajów świata spotkali się, by dzielić się wiedzą i doświadczeniami z zakresu szerokiego spektrum problemów w dziedzinie hydrogeologii i gospodarki wodnej, dyskutować i poszukiwać inspiracji dla nowych, zrównoważonych rozwiązań, gwarantujących długofalową ochronę i dostępność wód podziemnych na potrzeby społeczne i gospodarcze na całym świecie.
Prezentacje i panele dyskusyjne, których tematyka wielokrotnie dotykała problemu niedoboru wód oraz wpływu zmian klimatycznych na ograniczanie ich dostępności odbywały się w pięciu równoległych sesjach tematycznych. Wygłoszono ponad 120 referatów, zaprezentowano przeszło 200 posterów oraz zorganizowano 11 sesji specjalnych. Symbolicznym było omawianie problemów dostępności wody w Afryce, gdzie problemy te dotyczą co trzeciego mieszkańca tego kontynentu. Organizatorzy zapewnili nie tylko różnorodny i bardzo wysoki poziom konferencji, ale przede wszystkim zaakcentowali problem ubóstwa wodnego Afryki, prezentując szereg projektów badawczo rozwojowych prowadzonych na tym kontynencie.
Na Kongresie nie zabrakło akcentu polskiego. Pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB wygłosili trzy referaty. Dr inż. Anna Kuczyńska wystąpiła w sesji pn. Critical zone science – a multidisciplinary, cross scale science, referując wyniki eksperymentów prowadzonych przez jej zespół w zakresie wypracowania odpowiednich procedur terenowej kontroli jakości podczas poboru próbek wody na zawartość związków PFAS oraz farmaceutyków.
Anna Kuczyńska podczas prezentacji na Kongresie IAH
Dr hab. Tatiana Solovey zaprezentowała wyniki walidacji algorytmów do szacowania zmian zasobów wodnych przy wykorzystaniu danych satelitarnych z misji satelity grawitacyjnego GRACE. Mgr Małgorzata Przychodzka przedstawiła wyniki modelu hydrodynamicznego opracowanego dla obszaru granicznego pomiędzy Polską i Ukrainą, pokazując, jak współpraca międzynarodowa może wspierać zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi w obszarach transgranicznych. Oba referaty były efektem prac w ramach międzynarodowego projekt EU-Waterres (https://eu-waterres.eu/), którego liderem jest PIG-PIB. Uczestnictwo przedstawicielek PIG-PIB w Kongresie było cennym wkładem w wymianę międzynarodowych doświadczeń.
Tatiana Solovey podczas prezentacji na Kongresie IAH
Małgorzata Przychodzka podczas prezentacji
Nie był to jedyny polski akcent na Kongresie, gdyż w wydarzeniu wzięli udział również przedstawiciele ośrodków naukowych z Poznania oraz Gdańska.
Miłym dodatkiem do konferencji były interesujące wycieczki tematyczne oraz prezentacja kultury i tradycji afrykańskich podczas uroczystej kolacji.
Tatiana Solovey (pierwsza z prawej) podczas wycieczki na zapory wodne zbudowane na Górze Stołowej
Podczas sesji zamykającej wręczono podziękowania i wyróżnienia współorganizatorom Kongresu oraz wybitnym przedstawicielom światowego środowiska hydrogeologów. W tym roku w sposób szczególny wyróżniono dr Johna Cherry za inicjację projektu The Groundwater Project, który jest bezpłatną platformą wymiany wiedzy z zakresu hydrogeologii (gw-project.org). Na portalu można znaleźć darmowe publikacje tematyczne, przygotowane przez ponad 300 wybitnych i zaangażowanych specjalistów z całego świata.
Tekst: Anna Kuczyńska