Departament Geologii i Koncesji Geologicznych Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy byli gospodarzami trzeciej konferencji z cyklu „Ropa naftowa i gaz ziemny w Polsce: obszary perspektywiczne i postępowania przetargowe w 2023 i 2024 roku”. Konferencja odbyła się 2 października 2023 roku, a patronat nad nią sprawowali dr Piotr Dziadzio – Główny Geolog Kraju, Podsekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Surowcowej Państwa oraz dr inż. Mateusz Damrat – Dyrektor PIG-PIB.
Konferencja była adresowana przede wszystkim do inwestorów działających na polskim rynku ropy naftowej i gazu ziemnego, instytucji naukowych, sektora finansowego i organów administracji państwowej, a także do pracowników placówek dyplomatycznych – zabiegając o zainteresowanie zagranicznych przedsiębiorców.
Konferencja zgromadziła ponad siedemdziesięciu specjalistów. Swoją obecnością zaszczycili nas m.in. przedstawiciele ambasad Wielkiej Brytanii, Słowacji, Włoch i Węgier, firm naftowych – Grupy ORLEN S.A., LOTOS Petrobaltic S.A., Central European Petroleum Ltd., Northam Sp. z o.o., Eastmedo Sp. z o.o., PetroleFinder LLC, Tarczyński Gaz Sp. z o.o., a także instytucji finansowych, kancelarii prawnych, Najwyższej Izby Kontroli, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i departamentów Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Zaproszenie i program konferencji w ręku jednej z uczestniczek wydarzenia
Pierwszym celem konferencji była prezentacja informacji dotyczących trybów udzielania koncesji węglowodorowych w Polsce w kontekście nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze z dnia 16 czerwca 2023 r. Już na wstępie Główny Geolog Kraju podkreślił, że nowela pozwoli poprawić ekonomiczną opłacalność projektów CCS – usunie bariery utrudniające rozwój działalności w zakresie podziemnego składowania dwutlenku węgla poprzez możliwość połączenia zatłaczania do złoża w celu podniesienia ciśnienia złożowego (intensyfikacja wydobywania węglowodorów) z działalnością polegającą na podziemnym składowaniu CO2.
Następnie przedstawicielki Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych – Agnieszka Chylińska-Macios, Jagoda Sienkiewicz i Barbara Gąsecka przybliżyły uczestnikom tryby udzielania koncesji węglowodorowych w naszym kraju, w tym wymagania, jakie powinni spełnić przedsiębiorcy ubiegający się o koncesje, a także m.in. harmonogram piątej, szóstej i siódmej rundy przetargów, zalety i ograniczenia procedury przetargu inwestorskiego (ang. open door), jak również problematykę opłat związanych z udzieleniem i obsługą koncesji.
Należy w tym miejscu wyraźnie podkreślić, że w Polsce funkcjonują dwie drogi udzielania koncesji węglowodorowych. Pierwszą jest przetarg organizowany corocznie przez ministra właściwego ds. środowiska, w którym koncesje są udzielane wyłącznie na obszary wskazane jako perspektywiczne pod względem możliwości udokumentowania nowych złóż węglowodorów na podstawie oceny perspektywiczności naftowej wykonywanej we współpracy PIG-PIB i Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych. Drugą drogą zaś jest tzw. przetarg inwestorski (open door), w którym przedsiębiorca ma większą swobodę ukierunkowania poszukiwań, samodzielnie wskazując obszar przyszłej działalności poszukiwawczo-rozpoznawczej i/lub wydobywczej. Nie może być to jednak przestrzeń objęta istniejącą koncesją lub przetargiem, ani nawet planowana do wszczęcia przetargu. Nie może mieć też powierzchni przekraczającej 1200 km2.
Konferencję otworzył i słowo wstępne wygłosił dr Piotr Dziadzio – Główny Geolog Kraju, Podsekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa
Podczas konferencji, w dwóch blokach tematycznych, przedstawiono obszary dedykowane do kolejnych rund przetargów organizowanych przez Organ Koncesyjny (czyli zgodnie z pierwszym trybem udzielania koncesji węglowodorowych).
Pracownicy PIG-PIB: Joanna Roszkowska-Remin, Marcin Łojek i Hubert Kiersnowski zaprezentowali informacje o czterech obszarach dedykowanych do piątej rundy przetargów, na którą trwa obecnie nabór ofert. Są to obszary:
- Kartuzy i Siedlce W, perspektywiczne dla występowania konwencjonalnych i niekonwencjonalnych złóż węglowodorów (w tym szczególnie gazu łupkowego) w utworach niższego paleozoiku,
- Gryfice – dedykowany poszukiwaniom złóż konwencjonalnych w utworach karbonu i permu (czerwonego spągowca i dolomitu głównego),
- Gorzów Wielkopolski S – szczególnie obiecujący dla występowania złóż w dolomicie głównym.
O perspektywach naftowych na obszarze przetargowym Gorzów Wielkopolski S, dedykowanym do piątej rundy przetargów na koncesje węglowodorowe w Polsce, opowiadał Marcin Łojek z Zakładu Geologii Złożowej i Gospodarczej PIG-PIB
Drugi blok tematyczny był poświęcony obszarom przetargowym szóstej i siódmej rundy, których rozpoczęcie jest planowane w 2024 roku. Nasi pracownicy: Adam Wójcicki, Urszula Meissner, Krystian Wójcik, Rafał Laskowicz, Hubert Kiersnowski i Marek Jasionowski przedstawili informacje o perspektywach naftowych obszarów:
- Bloku 208 (w karbonie, permie czerwonym spągowcu, wapieniu cechsztyńskim i dolomicie główny),
- Koła (w mezozoiku Niżu Polskiego),
- Cybinki-Torzym i Zielonej Góry Zachód (w permie– dolomicie głównym),
- Bloku 413-414 (w podłożu Karpat, zapadlisku przedkarpackim, Karpatach zewnętrznych),
- Gostynia (w permie – czerwonym spągowcu, wapieniu cechsztyńskim i dolomicie głównym).
Lokalizacja i główny cel poszukiwawczy obszarów dedykowanych do piątej, szóstej i siódmej rundy przetargów na koncesje węglowodorowe w Polsce w 2023 i 2024 roku
Szczegółowe informacje na temat obszarów dedykowanych do kolejnych rund przetargowych na koncesje węglowodorowe w Polsce zostały zebrane w indywidualnych pakietach danych geologicznych, przygotowywanych przez Państwowy Instytut Geologiczny – PIB w polskiej i angielskiej wersji językowej. Zainteresowani będą mogli w nich znaleźć informacje o geologii, systemach naftowych, złożach, otworach wiertniczych, sejsmice czy innych metodach geofizycznych wykonanych na obszarach oferowanych do przetargów. Są one udostępniane systematycznie wraz z rozpoczęciem kolejnych rund przetargowych – w zakładce PAKIETY DANYCH GEOLOGICZNYCH na stronie internetowej: www.pgi.gov.pl/obszary-przetargowe.html a także w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Klimatu i Środowiska: bip.mos.gov.pl/koncesje-geologiczne/przetargi-na-koncesje-na-poszukiwanie-rozpoznawanie-i-wydobywanie-weglowodorow/.
Przedsiębiorcy mogą też bezpłatnie zapoznać się z informacją geologiczną z obszarów przetargowych, która jest systematycznie udostępniana w ramach DATA ROOMu, zorganizowanego w Narodowym Archiwum Geologicznym (Państwowy Instytut Geologiczny – PIB, ul. Rakowiecka 4, 00-975 Warszawa, pokój 1s; każdy poniedziałek przez cały czas trwania przetargu, po uprzednim zgłoszeniu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numerem telefonu +48 22 45 92 501).
W projektach cyfrowych zostały zebrane dane geofizyki otworowej ( w programie Interactive Petrophysics), sejsmiczne (w Petrelu) i geologiczne (w GISie), a także wyniki badań petrofizycznych i geochemicznych w otworach wiertniczych. Przygotowano również dokumentacje wynikowe otworów, a także dokumentacje sejsmiczne i złożowe, udostępnione w formie elektronicznej.
Organizatorzy konferencji – Departament Geologii i Koncesji Geologicznych Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom konferencji.
Mamy nadzieję, że nasze spotkanie i dyskusje były dla Państwa interesujące i zaowocują odkryciem nowych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce.
Tekst: Krystian Wójcik
Zdjęcia: Ewelina Krzyżak, MKiŚ
Konferencja „Ropa naftowa i gaz ziemny w Polsce: obszary perspektywiczne i postępowanie koncesyjne w 2023 i 2024 roku” oraz wszelkie materiały promocyjne zostały sfinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach umowy nr 307/2021/Wn-07/FG-sm-dn/D z dnia 21.04.2021 r. na realizację zadania pt.: Ocena perspektywiczności geologicznej Polski pod względem możliwości odkrycia nowych złóż węglowodorów oraz przygotowanie materiałów na potrzeby postępowań prowadzonych w celu udzielenia koncesji węglowodorowych – etap IV.