Zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej w Muzeum Geologicznym PIG-PIB

Zapraszamy do Muzeum Geologicznego PIG-PIB na otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „Moje strzegomskie skarby”. Zaprezentowane zostaną na niej bogate zbiory minerałów z kolekcji dr. Eligiusza Szełęga z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Zaproszenie na otwarcie wystawy

Serdecznie zapraszamy na otwarcie nowej wystawy czasowej pt. „Moje strzegomskie skarby”. Zaprezentowane zostaną na niej bogate zbiory minerałów z kolekcji dr. Eligiusza Szełęga z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Na ekspozycji znają się okazy pochodzące z pegmatytów masywu Strzegom-Sobótka na Dolnym Śląsku.

Do dziś z pegmatytów tych opisano ok. 100 minerałów. Najsłynniejsze z nich to niezwykłej urody kwarce dymne i moriony, mikrokliny oraz ich zielone odmiany (amazonity), a także albity, topazy, beryle oraz ich odmiany (akwamaryny i heliodory), fluoryty, epidoty, aksynity, prehnity, bavenity, granaty (almandyny i spessartyny), turmaliny, kalcyty, aksynity oraz różnobarwne zeolity (stilbity, chabazyty, heulandyty, laumontyty i skolecyty).

Minerały z pegmatytów strzegomskich są cenione na całym świecie i znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych i prywatnych.

Zapraszamy na otwarcie wystawy oraz do zwiedzania naszego Muzeum!