Nowy numer "Przeglądu Geologicznego" (2024/4 Tom 72) jest już bezpłatnie dostępny online. Czasopismo ukazuje się nieprzerwanie od 1953 roku - dotychczas przygotowano już 852 numery.
"Przegląd Geologiczny" jest miesięcznikiem adresowanym do środowiska geologów i specjalistów z pokrewnych dziedzin nauki. Publikowane są w nim recenzowane artykuły naukowe, w tym przeglądowe i metodyczne, artykuły informacyjne, materiały gospodarcze, ekonomiczne, organizacyjne, prawne i dotyczące działalności administracji geologicznej, a także wspomnienia, recenzje książek oraz relacje z historycznych i współczesnych wydarzeń geologicznych. Wydawane są także specjalne zeszyty tematyczne i związane z ważnymi konferencjami geologicznymi.
Od stycznia 2023 r. Przegląd Geologiczny ukazuje się wyłącznie w formie cyfrowej, oferując w ślad za tym możliwość publikowania artykułów o większej objętości niż dotychczas i zawierających więcej kolorowych rycin.
W aktualnym numerze "Przeglądu Geologicznego" pojawiła się nowa rubryka „Mente et malleo głównego geologa kraju”, w której pełniący tę funkcję prof. dr hab. Krzysztof Galos dzieli się z czytelnikami ważnymi informacjami z dziedziny geologii oraz prac resortu klimatu i środowiska.
- Rada Gospodarowania Zasobami Ziemi - Krzysztof Galos
W rubryce „Prawo i administracja” zamieszczony został artykuł o przepisach prawnych związanych z ujęciami wód podziemnych. Z tą rozbudowaną problematyką spotykają się zarówno pracownicy administracji geologicznej, jak i geolodzy wykonujący usługi na rzecz przedsiębiorstw oraz inwestorzy planujący budowę ujęć wód podziemnych.
- Ujęcie wód podziemnych a przepisy ustawy Prawo wodne - Mariusz Dyka
W rubryce „Artykuły informacyjne” znalazł się tekst opisujący kolekcję skamieniałości kambryjskich z Gór Świętokrzyskich, znajdującą się niegdyś w posiadaniu Uniwersytetu Wrocławskiego, która prawdopodobnie uległa zniszczeniu pod koniec II Wojny Światowej. Zawierała ona okazy znalezione w Górach Pieprzowych, w tym m.in. zbiór trylobitów kambryjskich.
- Skamieniałości kambryjskie z Gór Świętokrzyskich w zbiorach Uniwersytetu Wrocławskiego - Włodzimierz R. Kowalski
W rubryce „Artykuły i komunikaty naukowe” opublikowano teksty z dziedziny paleontologii, hydrogeologii i energii geotermalnej.
- Nowe dane na temat wystąpień szkarłupni w wapieniu muszlowym (środkowy trias) Górnego Śląska - Karolina Paszcza
- Interpretacja wyników pomiarów z poziomu wodonośnego objętego drenażem górniczym na przykładzie analizy obserwacji z sieci monitoringowej KGHM Polska Miedź S.A. wykonanych podczas odwadniania szybu GG-1 - Maciej Pikuła, Roman Becker
- Otwór geotermalny LZT-1 w Lądku-Zdroju – obiecujący potencjał, niewykorzystane możliwości - Barbara Kiełczawa, Mirosław Wąsik, Karolina Szostak, Marek Rasała, Wojciech Ciężkowski
Kwietniowy numer „Przeglądy Geologicznego zawiera ponadto relację z wydarzenia Future Minerals Forum w Arabii Saudyjskiej oraz recenzję publikacji A. Manowskiego „Ludzie nauk o Ziemi i Kosmosie z wydarzeniami lat minionych w tle”.
- Future Minerals Forum 2024, Rijad, Arabia Saudyjska, 10–11.01.2024 - Radomir Pachytel
- A. Manecki – Ludzie nauk o Ziemi i Kosmosie z wydarzeniami lat minionych w tle - Jerzy B. Miecznik