Zapraszamy na Industriadę do Sosnowca - Święto Szlaku Zabytków Techniki

W dniach 31 maja-1 czerwca 2024 r. odbędzie się kolejna, XV edycja INDUSTRIADY - największego festiwalu kultury dziedzictwa poprzemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Z tej okazji zaplanowano wiele pokazów, warsztatów, wykładów, happeningów, koncertów i możliwości zwiedzania aż 47 obiektów przemysłowych na Śląsku, Zagłębiu oraz w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. INDUSTRIADA jest zarazem świętem i najważniejszym wydarzeniem promującym Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Współorganizatorem imprezy jest Oddział Górnośląski Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB w Sosnowcu.

grafika ilustracyjna

1 czerwca 2024 r. w godzinach 12.00 - 19.00 w Pałacu i Parku Schoena - Muzeum w Sosnowcu przy ul. Chemicznej 12 zaplanowaliśmy wiele geologicznych atrakcji:

 • 12.00 – 19.00 „300 milionów lat razem – historia węglem pisana” – Geologiczny Festyn Rodzinny (Park Schoena).

Tematyczne gry i zabawy, stoiska edukacyjne, warsztaty plastyczne przeniosą uczestników miliony lat wstecz, aby pokazać, jak odległa przeszłość wpłynęła na naszą teraźniejszość w formule świetnej zabawy. Celem festynu jest przypomnienie prapoczątków regionu i zwrócenie uwagi na szczególne uwarunkowania geologiczne (bogate złoża cennych surowców w regionie), które umożliwiły rozwój przemysłu Śląska i Zagłębia.

Podczas festynu przedstawimy:

 • "Geologiczne kino letnie" (prezentacja filmów edukacyjnych)

 • Stoisko edukacyjne z ciekawymi okazami geologicznymi - "Ślady życia utrwalone w skałach"

 • Stoisko edukacyjne prezentujące skamieniałości ssaków plejstoceńskich (m.in. cios mamuta i czaszka nosorożca) - "Bohaterowie epoki lodowcowej"

 • Terenowe laboratorium hydrogeologiczne

 • Geologiczne gry, konkursy i zabawy dla dzieci

 • Wystawę "Przez ocean czasu" - prace dzieci - uczestników konkursów geologicznych

Organizatorem festynu jest Oddział Górnośląski Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB w Sosnowcu.

 • 12.15 – 13.00 „Poczet polskich dinozaurów” (Park Schoena)

Pokaz – zabawa dla najmłodszych, podczas której uczestnicy nauczą się rozpoznawać gady kopalne zamieszkujące tereny Polski (szczególnie Zagłębia Dąbrowskiego) w erze mezozoicznej.

 • 13.00 – 14.00 „Pierwsze kroki w świecie minerałów” (Park Schoena)

Warsztaty z rozpoznawania skał i minerałów.

 • 14.30 – 16.00 „Geocaching – co to takiego?” – warsztaty dla dzieci i dorosłych (Park Schoena)

Warsztaty geocachingowe dla dzieci i dorosłych. Uczestnicy poznają ideę tej gry terenowej i będą mieli możliwość zainstalowania aplikacji na telefon do szukania skrytek. Uczestnicy założą także punkt geocachingowy o nazwie „Pałac Schoena”. Odbędzie się prezentacja okazów geologicznych, które mają status „Travel Bag”.

 • 16:00 – 17:00 „Amonity – skamieniałości z przeszłości w nowej odsłonie” – warsztaty plastyczne dla dzieci (Park Schoena)

Warsztaty polegające na samodzielnym wykonaniu przez uczestników gipsowych ozdób, imitujących skamieniałości (amonity). Wydarzenie jest adresowane do najmłodszych. Obowiązuje rezerwacja miejsc: https://www.muzeum.org.pl/industriada24/. W razie problemów z rezerwacją prosimy o kontakt pod numer 32 353 45 18 lub na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wszystkie wydarzenia będą udostępniane nieodpłatnie.

INDUSTRIADA co roku przybiera inną formę i ma inny motyw przewodni, co pozwala ukazywać historię przemysłu z wielu różnych perspektyw.

Zapraszamy do przeżycia niezapomnianej, industrialnej przygody!

Szczegóły wydarzenia znajdują się na stronie internetowej https://industriada.pl/

  image Program wydarzenia (6.66 MB)