OZE elektryzują i rozgrzewają specjalistów

Odnawialne źródła energii hitem międzynarodowych targów Energetyki i Elektrotechniki Enex w Kielcach. Niskotemperaturowa geotermia była tematem konferencji, paneli i rozmów wśród wystawców i zwiedzających targi. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB, który był partnerem merytorycznym X Forum Pomp Ciepła odbywającego się w ramach targów zorganizowanych w pierwszych dniach marca.

Nasi eksperci przeżywali prawdziwe oblężenie. Co wybrać, by dobrze ogrzać dom i nie potęgować smogu? To pytanie padało najczęściej. Geolodzy z PIG-PIB każdemu zainteresowanemu wyczerpująco wyjaśniali, jak to zrobić z wykorzystaniem geotermalnych systemów niskotemperaturowych, powszechnie znanych jako gruntowe pompy ciepła.

Każdy mógł sprawdzić, jaka jest budowa geologiczna interesującego go terenu i czy wykształcenie litologiczne utworów jest korzystne do instalacji pomp ciepła. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się w związku z tym dane z otworów wiertniczych udostępniane przez PIG-PIB. W bazach danych geologicznych Instytutu znajdują się informacje z wielu setek tysięcy wierceń. Mapy geologiczne, które podobnie jak otwory wiertnicze można bezpłatnie przeglądać w internecie, były drugim najpopularniejszym obiektem zainteresowania zwiedzających, bo one również są podstawowym źródłem informacji o tym, czy projektowana instalacja geotermalna ma szanse powodzenia.

Niezwykle pomocna w zrozumieniu, jak bardzo istotna jest geologia w planowaniu geotermalnych systemów niskotemperaturowych, okazała się także ekspozycja Instytutu bogata w infografiki, mapy potencjału geotermalnego, profile otworów wiertniczych, szczegółowe mapy geologiczne i hydrogeologiczne.

 forum pomp ciepla 1

Stoisko PIG-PIB cieszyło się ogromnym zainteresowaniem

 forum pomp ciepla 2

Każdy mógł sprawdzić jaka jest budowa geologiczna interesującego go terenu

forum pomp ciepla 3

Wojciech Paciura przedstawia dane geologiczne z otworów wiertniczych

Nasi eksperci wyjaśniali też kwestie prawne związane z instalacją otworowych wymienników ciepła, które dzięki wysokiej efektywności są bardzo popularne. Zwiedzający interesowali się m.in. projektem robót geologicznych koniecznym przy takiej inwestycji. Padały pytania o to, kiedy należy go wykonać, kto ma do tego uprawnienia i co projekt powinien zawierać. Uczestnicy targów z wielką uwagą wysłuchali też referatu   pdf Gruntowe pompy ciepła – informacja geologiczna – stan na 2017 r. (1.86 MB) wygłoszonego przez eksperta PIG-PIB Wojciecha Paciurę.

 forum pomp ciepla 4

Podczas Forum Pomp Ciepła, którego PIG-PIB został partnerem merytorycznym, Wojciech Paciura przedstawił referat pt. Gruntowe pompy ciepła – informacja geologiczna – stan na 2017 r.

Ciekawe spojrzenia wykonawców inwestycji o mocy powyżej 50 kW przyciągała sonda TRT. Badanie TRT (thermal response test, czyli test reakcji termicznej) jest testem in situ, wykonywanym w odwiercie pilotażowym – otworowym wymienniku cieplnym, pierwszym z serii przewidzianych do wykonania w planowanej inwestycji geotermalnej. Wartość przewodnictwa cieplnego otrzymywana w wyniku badania jest bardzo wiarygodna, ponieważ oblicza się ją w rzeczywistych warunkach pracy wymiennika ciepła. Badanie TRT jest wykonywane w celu uniknięcia niedoszacowania lub przeszacowania zdolności gruntu do przekazywania ciepła, zwłaszcza w przypadku projektowania dolnego źródła pomp ciepła do zasilania dużych obiektów. Badanie sondą TRT pozwala więc na weryfikację planowanej liczby wierceń we wstępnym etapie inwestycji i w znacznej mierze decyduje o finalnej wydajności projektowanego systemu geotermii niskotemperaturowej.

 forum pomp ciepla 5

Arkadiusz Piechota z PIG-PIB tłumaczy na czym polega badanie sondą TRT

Targi Enex 2017 przyciągnęły rzesze ekspertów, przedsiębiorców, specjalistów oferujących usługi w zakresie OZE. W tym roku, co podkreślił prezes targów, było także dwukrotnie więcej zwiedzających niż rok temu! Wysoka frekwencja, jak sądzą producenci urządzeń dla OZE, to efekt alarmu smogowego i związanej z nim dyskusji. Wzrost świadomości niebezpieczeństwa i możliwość uzyskania dofinansowania na instalacje geotermalne sprawiły, że właściciele budynków, którzy do ogrzewania wykorzystują głównie węgiel, często spalany w przestarzałych kotłach, poważnie zainteresowali się OZE.

Autor: Anna Bagińska

Zdjęcia: Joanna Kaczmarzyk

Geotermia niskotemperaturowa – informacja geologiczna i procedury prawne
Grzegorz Ryżyński, Edyta Majer