Lip dub w Muzeum Geologicznym

Na jeden dzień Muzeum Geologiczne PIG-PIB zamieniło się w plan filmowy. Finaliści konkursu geologiczno-filmowego "Młodzi o surowcach mineralnych" nagrywali tam lip dub, czyli rodzaj teledysku realizowanego przez amatorów do utworu odtwarzanego z playbacku. 

Uczniowie nakręcili videoklip do utworu Pharrella Williamsa "Happy". Zasada lip dub’a polega na tym, że jest on nagrywany jednym, nieprzerwanym ujęciem, w którym występujące osoby udają, że wykonują daną piosenkę (poruszają ustami zgodnie z tekstem piosenki słyszanej w tle). Dobry efekt końcowy wymaga świetnego zgrania wszystkich uczestników. Element ten był niezwykle istotny w nagraniu teledysku, ponieważ dzieci pochodziły z różnych szkół z całej Polski, a poznały się dopiero w siedzibie Instytutu. Poradziły sobie znakomicie!

 Ćwiczenia choreograficzne przed nakręceniem teledysku

Finaliści konkursu geologiczno-filmowego "Młodzi o surowcach mineralnych" ćwiczą choreografię przed nakręceniem teledysku

Historia pokazywana w teledysku nie musi być związana z treścią utworu, liczy się to, żeby było ciekawie, zwłaszcza pod kątem choreografii, i żeby brała w tym udział jak największa liczba osób. Film po drobnej obróbce technicznej będzie dostępny na naszej stronie internetowej.

Na konkurs geologiczno-filmowy "Młodzi o surowcach mineralnych" zgłoszono w tym roku 173 prace, przygotowane przez 247 uczniów. Konkurs polega na opracowaniu historii na scenariusz filmowy na temat jednego z wybranych surowców: węgiel brunatny, miedź, sól kamienna. W turnieju zgodnie z regulaminem uczestniczą uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także podopieczni ośrodków kultury oraz innych placówek oświatowo-wychowawczych z całej Polski. Uczestnicy mogli zgłaszać prace konkursowe indywidualnie lub w grupach dwuosobowych. Młodzi twórcy mieli wolność wyboru gatunku filmowego – mógł to być zarówno film dokumentalny, obyczajowy jak i komedia, kryminał lub science-fiction.

Spośród zgłoszonych prac konkursowych, jury wyłoniło 16 najciekawszych historii filmowych. Wybrane prace to: „Przyjaźń, miłość i sól kamienna”, „Żona Losta”, „Estera, najjaśniejsza z gwiazd”, „Tajemniczy artysta”, „Powrót do przeszłości”, „Nie wierz legendom’, „Konsola za śmieci”, „Halit”, „Neseser z planety Ziemia”, „Diamentowa Porażka”, „Węgiel brunatny”, „Sól mała, wielka rzecz”, „Bajka o smakach”, „Nowa właściwość soli”, „Alicja w krainie węgla” oraz „Brunatny cudotwórca”.

Wszyscy finaliści konkursu zostali zaproszeni do udziału w warsztatach w Państwowym Instytucie Geologicznym, które odbyły się w dniach 9-10 marca. Pracownicy PIG-PIB zorganizowali prelekcje edukacyjne dla młodzieży szkolnej i nauczycieli na temat surowców mineralnych będących przedmiotem konkursu, czyli węgla brunatnego, miedzi i soli kamiennej.

 Wykład o miedzi poprowadził dr Andrzej Głuszyński z PIG-PIB

Wykład o miedzi poprowadził dr Andrzej Głuszyński z PIG-PIB

Podczas warsztatów młodzież zapoznała się też z technikami przygotowywania scenariuszy filmowych, a także kulisami pracy aktorów, reżyserów, scenografów, operatorów kamery i postprodukcją filmu. Przygotowanie lip dub’a było sprawdzianem zdobytej wiedzy.

Uczestnicy konkursu mają teraz czas na poprawki i swoich prac, tak, by miały one formę gotowych scenariuszy filmowych. Najciekawszy zostanie zrealizowany przez profesjonalną ekipę, a finałem konkursu będzie uroczysta premiera podczas jednego z festiwali filmowych dla dzieci i młodzieży.

Konkurs geologiczno-filmowy "Młodzi o surowcach mineralnych" jest organizowany i prowadzony przez pracowników Programu Edukacja Geologiczna PIG-PIB, przy współpracy Fundacji Inkubator Innowacji w ramach zadania „Działania edukacyjne skierowane do dzieci, młodzieży i studentów na temat surowców mineralnych o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej”. Stanowi jeden z etapów projektu „Działalność informacyjna państwowej służby geologicznej w zakresie udostępniania danych nt. występowania i dostępności surowców mineralnych o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej i bezpieczeństwa energetycznego Polski”. Projekt jest realizowany przez Państwowy Instytut Geologiczny – PIB ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Warsztaty odbywały się w dniach 9-10 marca 2017 r.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z warsztatów.

autor: Maja Kowalska
zdjęcia: Marta Hodbod, Maja Kowalska