Badania

Dawne mapy

W ramach działania naukowego pozyskano w Bibliotece Państwowej w Berlinie arkusze dawnych pruskich map topograficznych z końca XIX i początku XX w. Dawne arkusze map i plany sytuacyjne stanowią cenne źródło informacji o zmianach użytkowania terenu i zmianach sieci wodnej. Mogą również wskazywać na aktywność ruchów masowych w czasach historycznych. Mapy te zastosowano w analizach poszczególnych osuwisk z Przełomu Babiodolskiego.

Monitoring wgłębny

W celu rozpoznania tempa przemieszczeń gruntu na wybranych osuwiskach prowadzony jest monitoring wgłębny za pomocą piezometrów i inklinometrów. W trakcie realizacji działania naukowego MINIATURA 4 wykonano „Projekt robót geologicznych dla wykonania sieci monitoringu instrumentalnego na osuwiskach w miejscowości Rutki ”, który posłużył jako baza do wykonania czterech wierceń do maksymalnej głębokości 24 m na osuwiskach w rejonie Rutek. Po wykonaniu wierceń założono dwa inklinometry oraz dwa piezometry. Monitoring piezometryczny i inklinometryczny dla tych otworów jest wykonywany od 03.11.2021 r. do dziś i będzie kontynuowany.

Wiercenia otworów i monitoring inklinometryczny wykonała firma Geoset  s.c.  z Gdańska.

Nalot ALS

Kolejną metodą służącą do rozpoznania tempa przemieszczeń gruntu, ale możliwą do zastosowania dla większego obszaru jest lotniczy skaning laserowy (ang. airborne laser scanning; ALS). W 2021 r., w trakcie realizacji działania naukowego wykonano skaning laserowy ALS z pułapu lotniczego. Obszarem pozyskania danych była dolina środkowej Raduni wraz z buforem co najmniej 100 m. Dane ALS stanowią cenne źródło informacji na temat mechanizmów ruchów osuwiskowych oraz pozwalają na określenie ich dynamiki.

Nalot ALS wykonała firma MGGP Areo Sp. z o.o. z Tarnowa.