Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie usytuowany jest w niecce zrewitalizowanego dawnego kamieniołomu wapieni triasowych Sadowa Góra. Ściany i dno wyrobiska to zapis historii regionu sprzed ponad 230 milionów lat.
W trakcie wycieczki można zanurzyć się w świat ciepłego triasowego morza, w którym żyły liczne szkarłupnie, mięczaki, głowonogi, ryby ale bezsprzecznie królowały drapieżne gady – notozaury. Nie tylko miłośnik paleontologii znajdzie coś dla siebie. W trakcie wędrówki po kamieniołomie obserwować można różne struktury geologiczne jak między innymi fragmenty pofalowanego dna morskiego w postaci megariplemarków. Oprócz ekspozycji plenerowej na terenie ośrodka znajduje się pawilon dydaktyczny, w którym działa otwarte Centrum Nauki „SOWA- Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności”, gdzie prowadzone są zajęcia oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży z geologii, geografii i botaniki. To tylko część oferty jaką kierują do zwiedzających pomysłodawcy, twórcy i pracownicy GEOsfery.
28 czerwca 2025 roku na terenie ośrodka zorganizowano rodzinną plenerową imprezę pt.: „Festiwal pradawnego morza”. O tym jak wyglądało życie w pradawnych morzach i jak bardzo różniło się od tego dzisiaj mogli się przekonać wszyscy, którzy odwiedzili Ośrodek Edukacji w ten sobotni dzień. O tętniącym życiu morzu dewońskim opowiadali pracownicy Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. O łąkach liliowcowych i notozaurach – najpopularniejszych mieszkańcach morza triasowego opowiadali natomiast edukatorzy z Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera. Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi zaprezentowali zwiedzającym bogaty i różnorodny świat organizmów zamieszkujących kredowe morza, z ich największymi celebrytami – amonitami. Swoje stoisko miał także Oddział Karpacki PIG-PIB. Królowały na nim mikro- (otwornice, kokolitofory, ziarno pyłku) i makroskamieniałości (małże, ślimaki) ale także nierozerwalnie związane z miocenem: sól kamienna, gipsy, siarka, węgiel brunatny. Do atrakcji festiwalu należały również przygotowane przez organizatorów minikonkursy, gra terenowa, pt. : „Sekrety Sadowej Góry”, wycieczki geologiczne po kamieniołomie, wykopaliska geologiczne, wykład „Od morza do złoża”. Pracownicy Straży Miejskiej przygotowali dla uczestników pokaz pomiaru jakości powietrza, a wykładowcy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zaprezentowali ciekawe doświadczenia chemiczne.
Impreza plenerowa „Festiwal pradawnego morza” to jedna z kilku imprez przygotowanych w tym roku przez Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie, na które organizatorzy Ośrodka serdecznie zapraszają.
Mamy nadzieję gościć na kolejnych tego typu wydarzeniach.
Tekst: Małgorzata Garecka, Zdjęcia: Małgorzata Garecka, www.facebook.com/geosfera